kizilay_banner_728X090

AB İLE YENİ SAYFA

AB İLE YENİ SAYFA
11 yıl aradan sonra gerçekleştirilen ve sıkı pazarlıklara sahne olan zirvede sığınmacılar için Türkiye’ye 3 milyar Euro yardım yapılması kararı çıktı.11.12.2015 22:49
Türkiye’nin üyelik sürecinin yeniden canlandırılması, vize muafiyeti getirilmesi ve mülteci krizinin görüşüldüğü Türkiye-AB zirvesi sona erdi. 11 yıl aradan sonra gerçekleştirilen ve sıkı pazarlıklara sahne olan zirvede sığınmacılar için Türkiye’ye 3 milyar Euro yardım yapılması kararı çıktı. Ahmet Davutoğlu’nun ‘’Dönüm Noktası’’ olarak nitelendirdiği görüşmede vizesiz Avrupa seyahati için Ekim 2016 hedef gösterildi

Hangi Konularda Uzlaşmaya Varıldı?

Tarafların üzerinde mutabık kaldığı ortak bildiride öne çıkan unsurlar şunlar;

*Türkiye- AB ilişkileri ve uluslararası konuların ele alınacağı, yılda iki kez uygun formatta düzenli zirve yapılması kararlaştırıldı.

*14 Aralık’ta 17’nci başlığın (ekonomik ve parasal politika) açılması konusunda anlaşmaya varıldı.

*2016 yılının ilk çeyreğinde Üst Düzey Ekonomik Diyalog Mekanizması hayata geçirilecek.

*15 Ekim’de mutabakata varılan ortak eylem planı hayata geçirilecek, göçmen akımı yeniden düzenlecek ve korumaya ihtiyacı olmayanların ülkelerine gönderilmesi konusunda işbirliği artacak.

*AB’nin Türkiye’ye mali yardımı belirgin bir şekilde artırılacak ve mülteciler için başlangıç olarak 3 milyar euro verilecek.

*Gümrük Birliği’nin güncelleşritilmesine yönelik çalışmalar yapılacak, resmi görüşmelere 2016 sonuna doğru başlanabilecek.

Medya Zirveye Kilitlendi!

Hazırladığı raporlarla medyayı mercek altına alan Ajans Press, zirvenin yansımalarını inceledi.

Ajans Press’in araştırmasına göre; Türkiye – AB zirvesi geçtiğimiz hafta medyanın dikkatini en çok çeken konu oldu. Basın mensuplarının yakından izlediği zirve hakkında 01 – 10 Aralık tarihleri arasında 618 yazılı basın haberi yapıldı.

TV ’de 10 günde 254 yansımaya konu olan zirve, internet mecrasında ise rekor sayılabilecek haber adedine ulaştı. Bir çok web sitesi ve online gazetede haberler ana sayfadan verildi ve zirve hakkında 1.826 haber yapıldı.


Etiketler: AB İLE YENİ SAYFA

Diğer BASIN MEDYA TV haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir