kizilay_banner_728X090

150 YILLIK ALTIN KEMER AMERİKADAN ANAVATANINA DÖNDÜ.

150 YILLIK ALTIN KEMER AMERİKADAN ANAVATANINA DÖNDÜ.
BEYPAZARINDAN AMERİKAYA VE TEKRAR ANAVATANI BEYPAZARI’NA DÖNEN 150 YILLIK ALTIN KEMER KUYUMCU DÜKKANINDA ALICISINI BEKLİYOR. 09.10.2014 15:52

150 Yıl önce Beypazarı’nda yapılan 14 ayar altından 120 gram ağırlığındaki bezden kemerinin bile orijinalliğini kaybetmediği Altın Kemer kuyumcuda alıcısını bekliyor.

15 000 TL değerinde olduğu söylenen 150 yıllık altın kemer’in Amerika’dan Beypazarlı bir ailenin gönderdiği söylenince kuşağın öyküsünü araştırdık.

1864’lü yıllarda Beypazarı Suluhan Sokak’da Kuyumcu ustası olan Ermeni Agop Ustanın yanında çalışan Türk kalfası İkram Usta tarafından yapıldığı öğrenilen altın kemerin  Beypazarı’nda kasabanın en güzeli, tiftik Tüccarı Dökme Efendi ‘nin kızı, güzeller güzeli Nuriye’ye, evlenirken eşinin ailesi Kakarakaşzadelerden evlilik hediyesi olarak, altın işleme çevre,  gümüş takunya, gümüş işlemeli bindallı, gümüş kemer, altın kemer  gibi takılar verilmiş.  Dökme efendinin kızı Huriye ise kendisine takılan bu takıları oğlu Burhan evlenirken Amerikalı olan gelinine takmış.  Burhan Karakaş Amerika’da yaşadığı için bu takılar yıllarca Amerika Bankalarının kasalarında korunmuş. Burhan Karakaş tarafından  geçtiğimiz yıl içinde kız kardeşinin kızını, yani yeğenini arayarak ‘’Bu takıları al Türkiye’ye, Beypazarı’na götür, yerli ailelerden birine ver, onların üzerinde bu takılar yaşasın’’ talebi ve vasiyeti üzerine,  dayısının vasiyetini yerine getirerek Amerikalı geline takılan takıların tamamı yeğeni tarafından Amerika’dan Beypazarı’na getirilmiş. Takılar Beypazarı’na getirilince ilçe eşrafından turistik işletme sahibi Hüsnü Bayramoğlu’ndan bu takıları vermek için aile seçiminde aracılık yapması istenmiş.  

Takıların vasiyete uygun dağıtılma öyküsünü Hüsnü Bayramoğlu DHA muhabirine şöyle anlattı.

Hüsnü Bayramoğlu, 150 yıllık olan bu kıymetli takıların önce maddi değerlerinin ne olduğunu araştırdığını, vasiyete uygun ailelerin arayışına başladığını belirterek, bu emanetlerin nerelere dağıtıldığı konusunda şu açıklamaları yaptı;

Gümüş takunya Nuriye’nin kızı Gülsüm’de kalmış.  

Gümüş Kemer , eşim  (Hüsnü Bayramoğlu’nun eşi) Güzin Bayramoğlu, satın aldı.

Altın işlemeli çevre, Beypazarı’nın yerli ailelerinden Hamret hanım satın aldı.

Yeşil kadife üzerine Sim işleme Bindallı Beypazarı’nın yerli ailelerinden Ali Sert’in eşi tarafından değer fiyatından satın alındı.

Altın Kuşağın değerini verecek aile bulamadığımız için Kuyumcu İsmail Akbay’a vasiyete uygun birine satılmak üzere değeri üzerinden sattık.

Burhan amcanın yeğeni ile birlikte bu emanetleri vasiyet üzerine uygun insanlara verdik’’ dedi.

Akbay Kuyumculuğun sahibi İsmail Akbay, ilk yapıldığı günden bu güne orijinalliğini koruyan Altın Kemer’in, bez kuşağının bile orijinalliğini koruduğunu, 150 yıllık Altın Kemerin fiyatının 15000 TL değerinde olduğunu belirterek ‘’Bu kuşak Beypazarı yapımı, 150 yıllık bir kuşak, bir ailenin elinde kuşaktan kuşağa aktarılmış. Amerika’da yıllarca banka kasalarında beklemiş.  Çok güzel korunmuş. Tekrar yapıldığı öz vatanına geri dönmüş. Şimdi bizim elimize geçti. Bu kemerin  maddi değeri önemli değil, manevi değeri önemli. Bu değeri bilen ailelere bu kuşağı satacağız. Satılmazsa kendimize kalacak. Ailemizde kalacak’’ dedi.


Etiketler: 150 YILLIK ALTIN KEMER AMERİKADAN ANAVATANINA DÖNDÜ.

Diğer BEYPAZARI haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir