kizilay_banner_728X090

BEYPAZARI’NDA KÖY SORUNLARI YERİNDE DİNLENDİ

BEYPAZARI’NDA KÖY SORUNLARI YERİNDE DİNLENDİ
Ankara’nın tarihi ve turistik ilçesi Beypazarı’nda Kaymakam, Belediye Başkanı, kamu kurum ve kuruluşlarının amirlerinin de katılımıyla Köy iken mahalle olan Tacettin Mahallesinde vatandaşla buluşma adı altında köylünün sorunlarının dinlendiği bir toplantı yapıldı.25.02.2017 15:51
Beypazarı ilçe Kaymakamı Kadir Ekinci öncülüğünde Bütünşehir yasası kapsamında köy iken mahalle haline getirilen Tacettin Mahallesinde Beypazarı yöneticileri köylünün sorunlarını yerinde dinledi ve çözüm yolları için vatandaşla istişare edilerek şikayet konusu olan kurum amirleri tarafından bilgilendirme ve sorunların çözümü konusunda köy kahvesinde köylü ile toplantı yapıldı. Toplantıya İlçe Kaymakamı Kadir Ekinci ve kaymakamlık birim amirleri, Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan ve belediye birim amirleri, Jandarma Komutanı, İlçe Tarım Müdürü, ASKİ yetkilisi, Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, TEAŞ yetkilisi, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Sağlık Grup Başkanı ve diğer kurum amirleri, Tacettein mahallesi Muhtarı Hüseyin Saraç ve köylülerinde katılımıyla gerçekleşen toplantıda Kaymakam Kadir Ekinci Sosyal Yardım konusunda vakfın yaptığı yardımlar konusunda bilgi vererek köylünün istek ve taleplerini dinledi. Köylünün ASKİ’yi ilgilendiren su konuları ve su faturalarının yüksek gelmesi ve ödenmeyen su faturaları ile ilgili haksız icra takipleri şikayetleri, kaçak su kullanımı ve denetimlerin yapılmaması, Köyde içme suyunun yetersizliği, elektrik faturalarının 4 ayda bir okunması nedeniyle vatandaşların yaşadığı mağduriyetler, tarım sulamalarında kullanılan elektrik kesintileri, arızaların köylünün cebinden karşılaması, tarım arazilarinin toplulaştırılması, tapu kadastrodan geçen ve parsel olarak ayrılan bir çok arazinin tapularının alınamaması, bazı arazilerin meraya ayrılması nedeniyle tapu verilmediği gibi konular köylünün şikayetleri arasında yer aldı. Toplantıya katılan birim amirleri kendi alanlarında köylüyü bilgilendirerek sorunların çözümü konusunda yardımcı olacaklarını anlattılar.

Köy sakinlerinden Yakup Ceylan; 300 TL’lik su faturası tebligat yapılmadan ve suyu kesilmeden ASKİ tarafından kendisine icra takibi yapıldığını belirterek; ‘ASKİ yetkilileri zaten 4 ayda bir sayaç okumaya geliyorlar. Su faturaları konusunda belge bırakmıyorlar, tebligat yapmıyorlar, suyu kesmeden icra takibi yapıyorlar. 300 TL su faturası için icra takibi yapmışlar, avukat ücreti ve diğer masrafları için 785 TL para ödedim. Bana tebligat yapılmadan icra takibine gitmişler. Davacı olacam. Benim gibi köyde birkaç kişi ye daha aynı şekilde icra takibi yapılmış. Bu yanlış bir uygulama, vatandaş mağdur ediliyor’’ diyerek şikayeti anlattı.

ASKİ yetkilisi ise konu hakkında açıklama yaparak, Ankara ASKİ Genel Müdürlüğü bu konularda yetkilidir. Beypazarı’nda ASKİ biriminin sayaç kontrolleri ile su abonelikleri ve fatura konularında yetkili olduklarını anlatarak başkanım da biliyor. O kadar çok birbirinin işine karışamadığı, karışamadıkları var. İcra takip işleri abone işleri daire başkanlığını işi. Biz burada muhatab alınıyoruz ama biz şikayetleri alıyoruz genel müdürlüğe iletiyoruz. 150 TL’yi geçmeden zaten suları kesmiyoruz. Açıklamasını yaptı.

Belediye Başkanı Tuncer Kaplan da icra takibinde tebliğ yapılmadan icra takibi yapılmasına tepki göstererek uygulamanın yanlışlığını vurguladı ve tebligat vatandaşın eline geçse icra takibi olmadan vatandaş su parasını ödeyecek. Bu yanlış bir uygulama dedi.

Köy sakinlerinden bir vatandaş; ‘Elektrik faturalarını günüde almayı para toplamayı ama tarımsal sulamadaki elektrik arızalarına gelince gelip ilgilenmiyorlar. Biz elektrik arızalarını kendi cebimizden karşılıyoruz’’ diyerek şikayetini dile getirdi.

Köy sakinlerinden Yusuf Arslan’ın ise; ASKİ’nin köydeki içme sularına saat taktıklarını ve para aldıklarını belirterek tepkilerini dile getirdi.

Ayrıca vatandaşların arazilerinin toplulaştırılması ve tapu alamamalarındaki sıkıntılar, mera haline getirilen köylünün arazileri gibi konular köylüler tarafından dile getirildi.

Muhtar Hüseyin Saraç ‘da köylünün en büyük sıkıntılarından birinin toplulaştırma olduğu ve bir çok köylünün dedesinden babasından kalan arazilerin tapularını alamadığını, yıllardır kendilerinde olan arazilerin meraya çevrildiğini, tapu kadastrodan geçtiği ve parsel yapıldığı halde tapuların alınamadığını söyleyerek bu konuda yardım istediklerini anlattı.

Tapu müdürlüğü yetkilileri bu konuda köylüye yardımcı olacaklarını köy muhtarı ile diyolog halinde bu konuların çözüme kavuşturulacağını beyan etti.

Kaymakam Kadir Ekinci köylünün tüm sorunlarını dinleyerek, toplantıya katılan konu ile ilgili birim amirlerine söz verdi ve köylünün şikayetleri hakkında konuşmalalarını ve köylünün bilgilendirilmesini istedi.

Kaymakam Kadir Ekinci; ‘’Burdan sizlerden aldığımız tüm problemlere dair, yada çözüm önerilerine dair ne varsa bunların hepsini biz üzerimize düşenlerini yapabildiklerimizi yapacağız. Bizim dışımızda Büyükşehir le olanları Büyükşehir Belediye Başkanlığına yazacaz. İlgili Bakanlıkları ilgilendiren konularda da bakanlıklara yazacaz. Özelliklede vali beye bu toplantının neticesini zaten bildiriyoruz. Onlarda bu neticeleri önemsiyorlar. Sorunların yerinde görülmesini ve çözüm geliştirilmesini önemsiyorlar. İnşallah takip edeceğiz bu sorunları. Çözebildiklerimizi çözeceğiz. Zaten bundan sonraki görüşmemizde çözemediklerimizle ilgili inşallah tekrar niye çözemediğimizi yada nasıl yapacağımızı tekrar konuşacağız.’’ Dedi.

Toplantı sonrasında Beypazarı Belediyesinin Tacettin Mahallesinde kurduğu fidanlık ziyaret edildi. Cuma namazından sonra Beypazarı yöneticileri köylünün verdiği yemeğe katıldılar. 


Etiketler: BEYPAZARI’NDA KÖY SORUNLARI YERİNDE DİNLENDİ

Diğer BEYPAZARI haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir