kizilay_banner_728X090

BEYPAZARI’NDA SU FATURALARI İSYAN ETTİRDİ

BEYPAZARI’NDA SU FATURALARI İSYAN ETTİRDİ
Beypazarı şebeke suları Beypazarı Belediyesinde iken aylık 21-45 TL arasında su faturası ödeyen su aboneleri, ASKİ bünyesine geçtikten sonra aylık 300-350 TL fatura gelmeye başlayınca isyan ettiler.20.09.2014 22:19

2014 Mart seçimleri ile Bütünşehir Yasası Kapsamında Beypazarı şehir şebeke suları Ankara Büyükşehir Belediyesi Aski Genel Müdürlüğü’ne bağlandı. Mart seçimleri nedeniyle 4 ay boyunca ilçede su sayaçları okunmadı. ASKİ Beypazarı’na büro açtıktan sonra su sayaçları okunmaya başlandı. Evlerde su tüketimi az olduğu için yüksek gelen faturalar ev abonelerini pek etkilemedi ancak işletme sahipleri yüksek gelen su faturalarına tepki gösterdiler. 

 

Su abonelikleri Beypazarı Belediyesinde iken her ay ortalama 50 TL’yi geçmeyen su faturaları Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ’ye geçince önce ödenen su faturaları 7 kat arttı. Vatandaşlar bu artışa isyan ettiler ve tepkilerini dile getirdiler.

 

Önce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı Aski Genel Müdürlüğü Ankara Su ve Kanalizasyon Dairesi Başkanlığı’na eski su faturalarını da örnek göstererek yüksek gelen su faturalarına itiraz ettiler. ASKİ bu itiraz nedeniyle önce su sayaçlarını sökerek yeni sayaç bağladı. Eski sayaçları kontrole götürdü. Sayaçlar kontrolde sağlam çıkarsa işletmeciler 70-80 TL sayaç kontrol ücreti ödeyecek.

 

Vatandaşlar tepkilerini ‘’Seçim konuşmalarında Melih Gökçek TV proğramlarında Mansur Yavaş döneminde Beypazarı pahalı su içiyordu. Ankara’dan daha pahalı su içiyordu şeklinde propaganda yapmıştı. Beypazarı Büyükşehire bağlandı. Su faturalarımız 7 kat daha yüksek gelmeye başladı. Üstelik Sayaçları okumaya gelenlerin parasını da vatandaştan alıyorlar. Su faturalarına 8 TL sayaç okuma bedeli yansıtılıyor.  Hani Ankara’da sular ucuzdu’’ diyerek tepki verdiler.

 

Beypazarı’nda mülkiyeti Belediyeye ait toplum hizmeti veren WC işletmecileri birleşerek dertlerini DHA muhabirine anlattılar.

 

WC İşletmecisi İrfan Yılmaz; ‘’biz Beypazarı Belediyesine yıllarca aylık ortalama 21-45 TL arasında su faturası ödedik. 50 TL’yi geçmedi. En son faturamızı Şubat 28 de Beypazarı Belediyesine ödedik. Sular 30 Mart seçimlerinden sonra Ankara Büyükşehir Belediyesine geçecek diyerek su sayaçlarımız Şubat-Mart-Nisan-Mayıs-Haziran aylarında okunmadı. Okumaya da kimse gelmedi. Haziran ayı itibariyle Beypazarı’na açılan ASKİ bürosu ekiplerince sayaçlar  Temmuz ayı içinde okunmaya başlandı. Gelen faturalar bizi şoke etti. Bana 608.25 TL fatura geldi. 4 ayda biz bahçe mi suladık ki bu kadar fatura geldi. Gelen fatura için ASKİ’ye dilekçe ile itiraz ettik. Su sayaçlarımızı söküp götürdüler. Sayaçlarda arıza yoksa sayaç bakım ücreti 60-70 TL’nin de tarafımızdan alınacağını belirttiler. Sayaçlar arızalı değil, Beypazarı’nda ki su politikası yanlış. ASKİ Beypazarı suları için Ankara’yı baz alıyor. m3 de su aylık limiti geçersek katlamalı olarak faturaya yansıtılıyor. 4 ay okunmayan, 4 ay sonunda okunup tek faturada 4 ayın toplamı yansıtılan su sayaçlarının yüksek gelen fatura bedelini tüketici mi ödeyecek?  Bekledik gelecek ay düzelir diye ama yine yüksek fatura geldi. 1 aylık su tüketiminden 91 m3 su kullanımına 367,61 TL fatura geldi. İtirazlarımızı dinleyecek, derdimizi anlatacak makam bulamadık’’ dedi.

 

 WC işletmecisi Soner Çam; ‘’Su aboneliğimiz Beypazarı Belediyesinde iken 50-70 m3 su için aylık ortalama su faturalarım 50 TL’yi hiç geçmedi. Şubat ayından itibaren  4 ay su sayacını okumaya gelmediler. 4 ay sonra ASKİ’ye abonelik yapmışlar, sayacı okumaya geldiler 4 ay da 303 m3 su kullanılmış. 1265 TL su faturası geldi. Suyun m3 ü ortalama 4,175 TL’ya geliyor. ASKİ’ye dilekçe ile itiraz ettim. Halen sonuç gelmedi. Faturayı da ödemedik. Yarın hem gecikme zammını hem de söktükleri su saatinin bakım parasını da bizden isteyebilirler. Beypazarı Belediye Başkanı işinizi ASKİ’yle halledeceksiniz dedi. Huzur içinde yaşadığımız şehir pahalılıktan yaşanmaz hale geldi. Derdimizi biz kime anlatacağız’’ dedi.

 

WC işletmecisi Ayşe Obacık’ın eşi Ramazan Obacık ise ‘’Arkadaşlarımızın derdiyle benim derdim aynı. Biz şu an çok pahalı su kullanıyoruz. Böyle giderse ilçedeki Tuvaletleri bırakacağız. Mülkiyeti Belediyeye ait WC’lerin zaten kiraları yüksek. Su faturaları da aylık 350 TL’nın altında gelmiyor. Biz 1 TL, 1 TL toplayarak masraflarımızı mı ödeyeceğiz yoksa  evimize ekmek parası mı götüreceğiz? Böyle giderse eve ekmek parası götürmeyi bırak, belediyeye kira parası ile su paralarını ödeyemediğimiz için icralık duruma düşeceğiz. Burası turistik bir şehir. Turistler ilk önce Tuvaletlere bakıyor. Biz hem temizliğine, hem de hijyenine bakıyor, müşterilerin şikayetlerini en aza indirme gayreti içinde oluyoruz. Temizlik malzemeleri, koku gidericiler, kağıt havlu gibi malzemeler Beypazarı’na gelen turistleri memnun ediyor. İlçeden memnun ayrılıyor. Aslında kamu hizmeti görüyoruz. Bir çok ilçeden duyuyoruz. Belediye ye ait WC’ lerde su faturası alınmıyormuş. Hatta WC’lerde saat bile yokmuş. Beypazarı’nda mülkiyeti Belediyeye ait tüm WC’ lerde su saati var. Eskiden iyiydi. Büyükşehire geçince su faturaları 7 kat artarak gelmeye başlayınca biz isyan eder hale geldik. Sorunumuza çözüm bulamazsak WC’lerin anahtarlarını belediyeye teslim edeceğiz’’ dedi.

 

Beypazarı belediyesi topu ASKİ’ye attı.

İrfan Yılmaz su faturalarını alarak Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan’ın yanına gittiklerini belirterek, ‘’Başkan Kaplan ‘Beypazarı suları ASKİ’ye bağlandı. Ben bir şey yapamam. ASKİ ile görüşün’ dedi. Büyükşehire bağlandığımıza isyan eder hale geldik. Bu ne ya kardeşim. Yüksek gelen su faturalarını düzelttirmek için 100 km mesafedeki Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğüne mi gideceğiz?  O zaman Beypazarı Belediyesini de kapatsınlar. Beypazarı’nda içtiğimiz su için Ankara’ya gideceksek, sorunlarımıza Beypazarı merkezde çözüm bulamayacaksak niye Beypazarı’nı Büyükşehir’e bağladılar. Beypazarı’nın su maliyeti ile Ankara Büyükşehir Belediyesinin su maliyeti aynı değil ki. Niye Ankara fiyatları baz alınıyor. Bizim sorunumuza kim çare olacak?!..’’ diyerek tepki verdi.


Etiketler: BEYPAZARI’NDA SU FATURALARI İSYAN ETTİRDİ

Diğer BEYPAZARI haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir