kizilay_banner_728X090

DAĞ MANTARLARI TEZGAHLARDA

DAĞ MANTARLARI TEZGAHLARDA
Ankara’nın şirin ve turistik ilçesi Beypazarı dağlarından toplanan dağ mantarları tezgahlarda yerini almaya başladı.12.10.2014 20:25
Dağ mantarı toplayıp ek gelir sağlayan Hüseyin Gökgöz ve İsmet Şimşek dağlardan toplayıp şehir merkezine getirdiği mantarların kilosunu 10 TL’den sattıklarını söyledi.

Sonbahar ayları mantar avcıları için harekete geçme zamanı. Uzun zaman toprak altında olan mantarlar yağmur sonrası yeryüzüne çıkıyor. Vitamin, mineral ve protein yönünden çok zengin olan mantarı toplamak için en uygun zaman Ekim ve kasım ayları. Çok hızlı büyüyen ve kısa sürede özelliğini yitiren mantarların yağmur yağdıktan hemen sonra toplanması gerekiyor. Mantar toplamayı bir doğa sporu olarak da görebilirsiniz. Bir yandan ormanda geziniyor ve doğanın tadını çıkarıyor, bir yandan da farkında olmadan kalori yakıyorsunuz. Bu yüzden dünyadaki mantar severler sonbaharda Türkiye’ye akın ediyor ve çeşitli gruplarla mantar toplamaya çıkıyor.

Hüseyin Gökgöz, İlkbahar ve sonbahar mevsiminde yağışlardan sonra mantarların ortaya çıktığını, mantar toplamanın zor olduğunu belirterek; ‘’Bazen kilometrelerce gezeriz evde kendimize yiyecek mantar bulamayız, bazen de 20-25 km lik alanda 50-100 kilo mantar toplarız. Sonbaharda mantar Ekim ayının ilk haftası başlar Kasım ayının sonuna kadar devam eder. Beypazarı’nda Depel arkası bölgemizde, Köst dağı, Dağsalı bölgemizde, Nallıkaşı, Karaşar yaylası, Eğriova bölgesi, Karagöl çevresi, ormanlık alanlarda mantar bolca bulunur. Bölgemizde yetişen yenebilen mantar türleri şunlar. Kanlıca mantarı, Kuzu Göbeği, Kuzu Mantarı, Akkitlik, Gelincik, Meşe Mantarı, Kavak Mantarı, Domalan, Söğüt Mantarı, Tel tel mantarı, İçi kızıl mantar, Sütsüz Mantar, Tirmit, Çörek Mantarı, Kaypak Mantar, Öküz Mantarı, Melez Mantarı, Doru renkli Mantar, Çam Kabara Mantarı, Kar Çayı, Bal Mantarı, Değişken Renkli, Çayır Mantarı, Karakız Mantarı, İmparator Mantarı, Şemsiye Mantarı, Posteki Mantarı, İstiridye Mantarı, Kayın Mantarı, Yumurta Mantarı, Borazan Mantarı, Kıvırcık Mantarı, Biftek Mantarı, Kükürt Mantarı, Pullu Mantar, Sığır Dili, Dede Sakalı. Ayı mantarı da yenir ama bir çok vatandaş bu mantarı toplamaz. Zehirli mantarların ise şapkaları daha sivri, renkleriyse yeşilimsi ya da kahverengi olur. Kültür mantarlarına benzeyen ot mantarı da var. Vatandaşlarımız bunları kültür mantarı sanır toplar. Bunlar zehirli mantarlardır. Zehirli mantar ağzımıza aldığımızda acı olur. Kırdığın zaman süt çıkar. Zehirli mantara kurt işlemez. Böcek yemez, hayvan yemez, yabani hayvanlar bile bu mantarlara dokunmaz. Vatandaşlarımız dağlarda gezerken bilmediği, tanımadığı mantarı toplamasın. Zehirli olabilir. En iyi bildiği mantarı toplasın. Mantar hakkında bilgi sahibi olmayanlar böceklerin yediği mantarları ve kurtlanmış mantarların cinsinden temiz olanları toplasın, Dağlarda zehirsiz mantar sayısı kadar da zehirli mantar var. Ben 30 yıldır mantar toplarım hiç zehirlenmedim. Çünkü bilmediğim mantarı toplamam. İyi bir mantar avcısı olsanız bile topladığınız mantarların türünü bir bilene sorun’’ dedi.

TÜRKİYE MANTAR CENNETİ

Ülkemiz sahip olduğu flora ve iklim koşulları nedeniyle değişik ortamlarda yetişen doğa mantarları yönünden oldukça zengin. 20 milyon hektarlık orman alanı ve geniş ziraat arazileri ile kırlık araziler bakımından çok geniş bir mantar yetişme ortamına sahip. Mantar yetiştiriciliğinde de uygun iklim kuşağında olduğu için mantar çeşidi de bol.

Yenen makromantar türleri ülkemizin pek çok yöresinde, yetişme mevsimlerinde toplanarak, ya yemeklik olarak kullanılır ya da ticareti yapılır. Araştırmalara göre, bugün için 40 civarında yenen mantar türü yemeklik olarak toplanmakta ve bunların içinden 25'e yakını ticarete konu edilip pazarlarda satılmakta ya da yurt dışına ihraç edilmektedir. Ülkemizde yetişen mantarlar genellikle dolgun ve beyaz renkte oluyor.

Henüz bu geniş mantar potansiyelinden tam olarak yararlandığımız söylenemez. Ekonomik değeri olan mantar türlerini tanıyıp, korumaya alarak, en iyi şekilde faydalanmanın yollarını bulmak zorundayız.

Mantar yemekleri

Dağ mantarı sote, dağ mantarı kavurma, dağ mantarı ızgara, dağ mantarı çorbası, dağ mantarı yemeği, Mantarın lezzetli olması içinde bulunan kendine özgü bazı maddelerden kaynaklanmaktadır. % 92’si su olan mantarın geriye kalan kısmını, protein, yağ, karbonhidrat ve mineral maddeler oluşturur. Yenildiğinde vücuda yüksek enerji veren mantarın % 72-83’ü vücut tarafından tamamen sindirilir. Aynı zamanda vücudumuz için gerekli tüm aminoasitleri içeren mantar, kandaki şeker seviyesini düşürdüğü ve kolesterolü azalttığı için kalp ve damar hastalıklarında diyet olarak da kullanılmaktadır.

Mantarları sepete toplayın

Gelelim mantarların nasıl toplanacağına... Öncelikle hatırlatmakta fayda var: Toplanan mantarlar asla noylon torba içine konulmamalı. Çünkü naylon torba yemek istiyorsanız mangal yapabilirsiniz. Bu arada ufak bir hatırlatma yapmakta fayda var: Mantarlar sindirimleri zor besinlerdir. Bir tür lif mantarı olan Craterelleus cornucopioides (Türkiye’de Borazan mantarı olarak biliniyor) çocuklarda bağırsak düğümlenmesine yol açabilir. Doğru bilinen yanlışlar

-Pişirilen mantarlar zehirlemez.

- Ağaçta çıkan mantar zehirsizdir.

-Hayvanların yediği mantarları yiyebiliriz.

- Çayırda çıkan mantar zehirsizdir.

- Salyangozlar zehirli mantarları yemezler.

- Sirkeli ve tuzlu suda kaynatılırsa mantarın zehri alınır.

-Süt, yoğurt, sirke mantarın zehrini alır.

-Mantar toplanan çevrenin insanları, yaşlılar mantarın zehirli olup olmadığını bilir.

Zehirlenmelerde ilk yapılacaklar

Zehirlenen kişi paniğe kapılmamalı, sakin kalmaya çalışmalı. Kusuyorsa ve ishalse durdurmak için herhangi bir müdahalede bulunmamalı.

-Zehirlenen kişiye hiçbir şey içirilmemeli. İçirilecek alkol, ilaç, süt hatta yoğurt gibi şeyler sonradan sorun yaratabilir.

- Tedavi sadece tıp doktorları tarafından yapılmalı.

-Yenen mantarı tanıması ve doğru tedaviyi uygulayabilmesi açısından, varsa bu mantardan, yoksa artıkları ve vücut dışkısı toplanıp uzman doktorlara teslim edilmeli.

- Mantarın saat kaçta yendiği ve mantar hakkındaki bütün bilgiler doktora doğru iletilmeli.


Etiketler: DAĞ MANTARLARI TEZGAHLARDA

Diğer BEYPAZARI haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir