kizilay_banner_728X090

Gümüş diyarı Beypazarı’nın takıda sembolü "tılsım"

Gümüş diyarı Beypazarı’nın takıda sembolü "tılsım"
Beypazarlı sanatkarlar tarafından eski ve yeni motifler sentezlenerek üretilen telkari, tarihi konaklarıyla bilinen Ankara’nın tarihi turistik ilçesi Beypazarı’nın ününe ün katarken, turizmin gelişmesine de büyük bir katkı sağlıyor. 09.10.2014 15:49
Beypazarı’na gelen gümüş ve altın külçeler hünerli ustaların ellerinde telkari oluyor, yörenin gelinleri tarafından uğur olduğuna inanılan ‘’Beypazarı Tılsımı’’ irili ufaklı, incili, incisiz, tılsımın etrafı altın veya gümüşle süslenerek, kolye olarak kızların boyunlarını ve dükkanları süslüyor.

Tılsım özel sipariş üzerine Almanya’da da ilgi görmeye başladı.

Elinde altın paralar olan Almanya’da yaşayan bir türk bu paraları nasıl süslerim, bu paraların etrafına nasıl bir işleme yaptırırım düşüncesinden yola çıkarak internet üzerinde araştırma yaparken Beypazarı’nda kuyumculuk yapan Telkari ustası İsmail Akbay’ın internet sitesine ulaşması ile elindeki altın tuğralı Osmanlı paralarla Almanya’dan Beypazarı’na kadar gelerek bu paraların etrafına işleme yaptırmak istiyorum talebi Beypazarı tılsımının altın para üzerine işlenmesi ile Beypazarı Tılsımı yeni bir modelle kendine yeni bir Pazar daha buldu.

Eski Osmanlı Tuğralı altın paraların etrafına tılsım işi altın işleme (süsleme) Beypazarı Tılsımına yeni bir boyut kazandırdı. Düğünlerde takılarda kullanılan Reşat altınlar, çeyrek ve yarım altınlar da tılsım işlemesi ile süslenerek Beypazarı Tılsımına yeni bir Pazar daha açtı.

Telkari Ustası İsmail Akbay ve ustası Mustafa Çimen’in hünerli ellerinde altın paralar meşhur Beypazarı Tılsımı telkari işlemesi ile süslenince müşterilerin beğenisini aldı. Beypazarı tılsımı, Tuğralı Osmanlı altın paraların etrafına dantel gibi işlendi. Ortaya yep yeni bir tılsım modeli çıktı. Yapılan işin resmi facebook da paylaşılınca işi görenler ellerindeki tuğralı Osmanlı Reşat altın paralarla Ankara ve çeşitli illerden insanlar Beypazarı’na akın etmeye başladılar. Tuğralı Osmanlı Reşat altınlarının etrafına tılsım motifi işleme talebi de birden arttı. Talep Beypazarı’nda altın işlemeyi de ön plana çıkartmaya başladı.

Almanya’dan Beypazarı’na gelerek elindeki altın paraları tılsımla işleten Ali ismindeki vatandaş’ın ‘’Almanya’da bu telkari sanatına güç yetmez. Yapılan işten çok memnun kaldım’’ dediği ve elindeki diğer paraları da tılsımla işletmek için sipariş bıraktığı belirtildi.

Gelin olacak kıza kayınvalidesi tarafından düğünden önce takılan 'tılsım', mistik özelliği ile herkesin ilgisini çekiyor.

Beypazarı telkari tılsımları, tele çeşitli desenler verilerek yuvarlak, kare ve yıldız biçiminde üzeri irili ufaklı incilerle süslenmek suretiyle yapılır. 200 yıldan beri Beypazarı’ndaki atölyelerde üretilen telkari ürünleri arasında yer alan 'tılsım' isimli takı, yörede düğün gününden önce kayınvalide tarafından gelin olacak kıza takılır. Her yörede gelin olacak kızların hayallerini farklı takı çeşitlerinin süslediği ülkemizde, tüm farklılıklara rağmen altın ve gümüş takılar, hem taşıdıkları anlam hem de maddi değerleri nedeniyle gelinlerin olmazsa olmaz şartları arasında Beypazarı’nda yerini korumaya devam ediyor.

Yöredeki inanışa göre, gelin adayına takılan bu takının, evliliğin önündeki engelleri ve uğursuzlukları kaldırdığı, büyü ve sihirleri bozduğu söyleniyor. Düğün günü de boyunlarına taktıkları 'tılsım'la törene katılan genç kızlar, kem gözlere karşı kendilerini koruyor.

Farklı tasarımlarıyla satışa sunulan bu sıradışı takının, 'tılsım' ve 'incili tılsım' adıyla iki ayrı üretim şekli bulunuyor. Ortalama ağırlığı 20-25 gram arasında olan 'tılsım' gümüş veya 14 ayar altından yapılıp, üzerine de işçilik ücreti eklenerek satışa sunuluyor.

Gümüş tılsımlar ise 'armut' ve 'gül' olarak adlandırılan iki ayrı modelde üretiliyor. Vatandaşlar ucuz olduğu için genelde Gümüş tılsımları tercih ederken, kimileri de az bir fark ödeyerek gümüş tılsımı altın suyuna batırılmış haliyle tercih edebiliyor. Maddi durumu iyi olanlar ise altın tılsımı tercih ediyor.

 


Etiketler: Gümüş diyarı Beypazarı’nın takıda sembolü "tılsım"

Diğer BEYPAZARI haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir