kizilay_banner_728X090

KALAYCILIK MESLEĞİ DE CAN ÇEKİŞİYOR.

KALAYCILIK MESLEĞİ DE CAN ÇEKİŞİYOR.
Ankara’nın tarihi turistik ilçesi Beypazarı’nda kaybolmaya yüz tutan meslekler arasında yer alan Kalaycılık mesleği ayakta kalmak için direniyor.26.12.2015 20:58
Bakırın can dostu kalaycılık mesleği yakın zamana kadar tarihi çarşı içinde 40 atölyenin olduğu, her atölyede 10 kişinin çalıştığı aktif kalaycılar sokağı, şimdilerde 3 kişinin mesleği sürdürdüğü ve kalaycılar sokağı olarak sadece tabelası ile geçmişi hatırlatan bir sokak halinde.

Bakır eşyaların can dostu kalay ile kalaylanan bakır eşyalar havadan etkilenip paslanmadığı gibi, kimyasal maddelerin aşındırmasına karşı da bakır eşyaları koruyor. Eskiden mutfak gereçlerinin bakır olması nedeniyle bakırla birlikte kalaycılık mesleği de görkemli günler yaşamış. Ancak şimdilerde bakıra rağbetin azalması ve bakır eşyalara alternatif eşyaların çoğalması, bakıra talebi azaltmış. Bakır eşyalar günümüzde turistik amaçlı süs eşyası olarak kullanılır hale gelmiş. Bu da kalaycılık mesleğinin eski görkemli günlerini aratmaya başlamış.

Tarihi ilçe Beypazarı’nda kalaycılık mesleğini sürdüren 3 ustadan biri olan Mustafa Tanrıseven; ‘’Ben bu mesleğe 1965 yılında ilkokula giderken çırak olarak başladım. 10 yıl sonra 1975 de kendi dükkanımı açtım. Halen bu mesleği sürdürüyorum. Eskiden ilçede 40 – 50 atölye vardı. Kalaycılar sokağında her atölyede 10 kişi 8 kişi çalışırdı. Bakır kazanlar, güğümler, tabak, çanaklar her yıl kalaylanırdı. Rağbet çoktu. Bakır eşyaların çok oluşu, insanların bakır eşyaları günlük hayatlarında kullanmaları nedeniyle bakır kapları kalaylattırmaya bize getirirlerdi. Bakıra rağbet kalmadı. Bakıra alternatif cam, plastik, aliminyum, çelik, demir eşyalar çıktı. Bakırdan daha ucuz. Bu yüzden bakırcılık azalırken kalaycılık mesleği de bitmek üzere. Şimdi bakıra rağbet azalınca kalaycılık mesleğini yapan da azaldı. Beypazarı’nda Nazmi usta, Sadık Usta ve benden başka kalaycı kalmadı. Çırak yetişmedi. Çırak olarak insanlar bu mesleğe rağbet etmiyor. Bizler ölünce bu mesleği yapan ve bilen de kalmayacak’’ dedi.

Tanrıseven; ‘’Ben mekliyim. Güğümleri 15 TL’den, Tabakları 5 TL’den kalaylıyoruz. Eve ekmek parasını götürecek kadar kazanıyoruz. Son yıllarda insanlar bakır eşyaları turistik amaçlı, vitrinde süs eşyası amaçlı almaya başladılar. Bakır üzerine işleme yaptırıyorlar. Az da olsa bakıra talep arttı.  Dolayısıyla kalaycılık mesleği de bu yüzden canlanmaya başladı. Emekliyim vakit geçmiyor. Bu yüzden mesleğimi zevkle sürdürüyorum’’ dedi. 


Etiketler: KALAYCILIK MESLEĞİ DE CAN ÇEKİŞİYOR.

Diğer BEYPAZARI haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir