kizilay_banner_728X090

Kargı barajında 59 yıllık hayal gerçekleşiyor.

Kargı barajında 59 yıllık hayal gerçekleşiyor.
59 yıldır yapılmayan İşçilerinin emekli olduğu Kargı Barajının yapımına sonunda başlandı.03.04.2015 22:06
Eskişehir’in Mihalıççık ilçesi Sekiören mevkii ile Ankara'nın Beypazarı ilçesi Kargı mevkii arasında Sakarya Nehri üzerinde kurulacak Kargı Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin yapımına başlandı.

Beypazarı Gürsöğüt ve Kargı Barajlarının yapımı 59 yıl önce planlanmasına rağmen, inşaat çalışmasına halen başlanmamış, yöre halkı bu barajların yapımı için bir çok girişimlerde bulunmuşlardı. Sondaj Etüd çalışmaları tamamlanan Kargı Barajı yapım çalışmaları için şantiye kurulduğunu 2014 yılı Eylül ayında duyurmuştuk.

Sakarya Nehri üzerinde kurulması planlanan ve 1956 yılında fizibilite ve sondaj çalışmaları yapılan, şantiyesinde çalışan işçilerin ve şantiye bekçisinin yaşlanıp emekli olduğu ve 55 yıldır inşaatına başlanamayan, Beypazarı’na yaklaşık 52 km mesafede bulunan Kargı Mahallesi, Kargı HES Barajında Sondaj Etüd çalışmalarının tamamlanması ile baraj yapımına başlandığı belirtildi.

Beypazarı Kargı Köyüne 6 Km mesafedeki elektrik üretecek baraj için sondaj etüd çalışmalarının tamamlandığı baraj için, şantiyenin kurulduğu, toprak yığımına başlanarak baraj yapımı inşaat çalışmalarına başlandığı öğrenildi..

Sakarya nehrinin aktığı vadide, 1956 yılında fizibilitesi ve sondaj çalışmaları yapılan ve 1966’da hız verilen baraj inşaatında, altyapı çalışmaları başlatılmış, etüt çalışmaları yapılmış ve bazı tüneller kazılmıştı. Ancak çalışmalar 15 yıl kadar sürdükten sonra ekipler ayrıldı, baraj yapımı ise ortada kaldı. 2006 yılında Eski Kırbaşı Belediye Başkanı Cengiz Yılmaz ile birlikte barajın yapılacağı bölgeye giden köylüler, basın mensuplarına, yapılmayan barajlar hakkında dert yanarak Menderes döneminde projesi hazırlanan 2 barajın yapılmasını istemiş, hükümete seslenmişlerdi. Barajın tekinin yapılacağını duyan köylülerin geç de olsa umutlarında yeşerme oldu.

Durdurularak yıllar sonra yapım çalışmaları yeniden başlayan Kargı Barajı ve Hidroelektrik Santrali, civar köylerde yaşayan vatandaşlarca da memnuniyetle karşılandı.

Sakarya Nehri üzerinde çalışmalarına başlanan Beypazarı Kargı Barajı ve Hidroelektrik Santrali, yüzde 50 hisseye sahip olan özel bir şirket tarafından yapılıyor. Silindir ile sıkıştırılmış, gövde dolgusu 534 bin 220 metreküp, sol sahilde 820 metre boyunda derivasyon ve dipsavak tüneli ile 2 üniteli santral binası olarak tasarlanan Kargı Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin yapımı için oluşturulan yol, Beypazarı'ndan Kargı Mahallesi’ne ulaşımı da yaklaşık 15 kilometre kısalttı. Yetkililer, santralin toplam kurulu gücünün 100 MW olacağını, yıllık ortalama üretim kapasitesinin ise 254 milyon kWh olacağını ifade ederek, çalışmaları aralıksız sürdürdüklerini belirttiler.

EMEKLİ BEKÇİLER ANLATIYOR

Baraj çalışması yapılırken genç bir delikanlı olan Baraj inşaatında çalışan ve bekçilik yapan ve bu gün emekli olan Kargı Mahallesinden Muhittin Dinçer; ‘’ 66 da köyümüze kamp geldi. Orada ben 5 sene çalıştım. 71 e kadar. Sigortalı gece bekçiliği yaptım. İnşaat bekçiliği yaptım. 5-6 yıl sürdü. Ondan sonra kamp gitti. 83 de bi daha geldi. 7 ayda o zaman çalıştım. Ondan sonra durdu bu zamana kadar. Üzerini ödeyerek emekli oldum. Baraj başladı bakam. İnşallah yapılır. Sevinçliyiz. Büklerdeki arazilere 3-5 kuruş verirlerse onu alıp harcayacağız’’ dedi.

Şantiyede bekçilik yapan 74 yaşındaki H. Hüseyin Tüzün ise şunları anlattı: "Bizim buraya baraj yapılacak dediler, devletin yetkilileri geldiler, 1966 yılında çadırlarla şantiye kurdular, askerden yeni gelmiştim ve kurulan kampta, bekçi olarak işe başladım. Bu çalışmalar yaklaşık olarak 15 yıl sürdü. burada 15 yıl çalışma yapıldı, bizler çok sevinmiştik. Arazimiz kurtulacak, enerji üretilecek ve ülkemiz kalkınacak diyorduk. Bizler bugün emekli olduk ve yaşlandık ama baraj halen kurulmadı, Şimdi yeniden barajın yapılacağı haberi ümitlerimizi yeşertti.’’ dedi.

Baraj çalışması yapılırken genç bir delikanlı olan Gürsöğüt Mahallesi sakinlerinden 74 yaşındaki Hüseyin Kaynar ile 71 yaşındaki Feyzullah Yurdakul, sıkıntılarını dile getirdi. Kaynar ve Yurdakul, "1956’da köyümüze gelen DSİ yetkilileri, buradaki toprakları inceleyip Sakarya Nehri etrafına sondaj vurdu. 1966 yılında ise köyün etrafına çadırlarla şantiye kuran yetkililer, köyümüzden de bazı insanları alarak çalışmalara başladı. Ben 6 yıl hayvanlarla dinamit taşıdım. Buralara yol yaptık. Sakarya Çayının etrafına tüneller kazdık. Baraj inşaatına hemen başlanacaktı. Ama aradan 40 yıl geçti halen başlanamadı. Bütün yaptığımız bu çalışmalar da boşa gitti. Şimdi tekrar Baraj etüd çalışmalarına başlanmış. Yöre halkı olarak bu habere çok sevindik.’’ dedi.

Barajların yapılacağını duyan köylünün yüzü gülmeye başladı.

Barajın yapılacağı Kargı Mahallesinden Hamdi Yılmaz ise; ‘’ Burası elektrik Barajı. 1950 lerde başladıydı ara verildi. Şimdi yeniden başlanıldı. Bundan mutluyuz. Ama netice ne olur kesin belli değil. Çalışmalar devam ediyor. Yapılırsa memnun oluruz.

Kargı Mahallesi vatandaşlarından ‘’ Barajın yapılmasında bizim köy küçük köy. Fakat komşu köylere bir katkısı olur. En başta yol imkanı, köylerin işçi sorunu. 2000 kişi alacağız diyorlar. 2000 işçi çalışacak diyorlar. 6-7 yıl devam edecek diyor o bizi sevindirdi. Köyümüze büyük bir katkısı olur barajın yapılması. İstimlak bedelleri ni DSİ hazırlamış. Her şey hazır ödenecek diyorlar. Pek bildiğimiz bir bilgi yok.’’ dedi

Kırbaşı Mahallesi sakinlerinden Hacı Erdem ise; 1950 lerde başlayan sondaj çalışmalarında bir neticeye varılıp varılmadığını bilmiyoruz ama şimdi yeni bir çalışmaya başladılar. Bu memleket için yapılacak işlerde barajın çok önemi var. Bilakis Kırbaşı’nın 400 bin dönüm arazisi olduğu söyleniyor. Bi de sulama amaçlı su çıkarırlarsa bizim için çok büyük istihdam olmuş olur. Çünkü bu baraj elektrikten ziyade bizim halkımız için su bize çok önemli. Su kaynaklarımız bitti. Devlet bize buradan su verecek olursa büyük iş sahası açılmış, işsizlik çıkmış olur. Memleketimiz için inşallah umduğumuz gibi olur bu baraj devam eder. Bu arada duyduğumuz kadarıyla birkaç sene çalışacağını, burada da 1000-2000 işçinin çalışacağını, bir ekmek teknesi olmuş olur memleketimiz için. Memleketimiz için büyük iş istihdam yeridir.’’ dedi.

Kırbaşı Mahallesi halkından Ali Erdem; Nihayet 60 yıllık özlem sona eriyor. Bu yapılmış olur. Hizmetlerin buralara ne gibi faydasının olacağını veyahut daha aktif yatırımların olacağına inanıyorum. Bölgemizde bu yapılan yatırımın çiftçilerimize büyük yenilikler getireceğine inanıyorum. Çeşitli sebze veyahut bitkilerin yetiştirilmesinde büyük katkısı olacağına canı gönülden inanıyorum. Bu hizmete vesile olan büyüklerimize de kendilerine çok çok teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Sakarya Nehri üzerine Kargı Mahallesi yakınlarında kurulacak Barajın ayağının en genişliği 120 metre kil dolgu olacak. Buranın rakımı 930, barajın yapılacağı tepeler 550 rakımda. 84 metre yükseklikte olacak barajın tepeye doğru çıkıldığında en genişliği 50 metre olacak. Yıllık ortalama 246 milyon kWh enerji üretimi yapacak santralin santral kurulu gücünün 194 MW olacağı belirtildi.

59 yıl öne yapımına başlanan Sakarya Nehri üzerine yapılması planlanan 2 nci Gürsöğüt Barajı yapımının ise askıya alındığı öğrenildi.


Etiketler: Kargı barajında 59 yıllık hayal gerçekleşiyor.

Diğer BEYPAZARI haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir