kizilay_banner_728X090

KESTANECİLER KÖŞE BAŞLARINI TUTDU.

KESTANECİLER KÖŞE BAŞLARINI TUTDU.
Kış aylarının vazgeçilmez yiyeceklerden biri olan Pişmiş kestane 25 TL. 12.10.2014 20:22
Karadeniz bölgesinden özellikle Düzce, Giresun, Zonguldak, Bartın illerimizden gelen kestane Beypazarı’nda kestane sobalarında odun ateşinde pişirilerek satılmaya başlandı. Pişmemiş haliyle kilosu 10 TL’den satılan kestane pişmiş haliyle 25 TL’den satılıyor.

Kestane satıcıları kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte Beypazarı’nda köşe başlarında kurdukları kestane ocaklarında satış yapıyor. Satışların akşam saatlerinde biraz arttığını ifade eden kestane satıcıları “Sabah saatlerinde kestane satışlarımız durgun ama akşam saatlerinde daha fazla satıyoruz. Vatandaşlar evlerine giderken pişmiş kestane götürüyorlar. Bazı vatandaşlarda pişmemiş alarak ya sobanın üzerinde pişiriyorlar yada tencerede su içinde kaynatarak haşlıyorlar. Kestane satış işine her yıl kış aylarına girerken Eylül ayının sonlarında başlayıp kış ayı içinde devam ediyoruz. Geçmiş yıllara oranla kestanenin kilosunda herhangi bir değişiklik olmadı. Şu anda pişmiş kestanenin 100 Gramını 2.5 TL’den, kilosunu 25 TL’den, çiğ olanını ise 10 TL’den satıyoruz” dediler.

Kestaneyi çiğ olarak alıp evinde pişirmek isteyenlere önerilerde bulunan kestaneciler, “Kestaneleri pişirmeden önce, keskin bir bıçağın ucuyla üst taraflarına derince birer çizik atın. Daha sonra kestaneleri yıkayıp, kuruladıktan sonra sobanın üzerinde ya da mangalda pişirebilirsiniz. Ayrıca, gazlı ocak üzerinde teflon tavada da kestane pişirmeniz mümkün. Kestane kebabı özellikle kış gecelerinin vazgeçilmez keyiflerinden biridir” dediler.

Kestanenin nişasta, mineral tuz, özellikle potasyum ve diğer besinsel değerleriyle kış mevsiminin olumsuz şartlarına, fiziksel ve zihinsel yorgunluklara karşı paha biçilmez bir sağlık kaynağı olduğu bildirildi.


Etiketler: KESTANECİLER KÖŞE BAŞLARINI TUTDU.

Diğer BEYPAZARI haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir