kizilay_banner_728X090

Suriyeli çocuklarda okullu oldular.

Suriyeli çocuklarda okullu oldular.
Suriyedeki iç savaş nedeniyle yaşadığı şehirlerden göç ederek inşaat işleri ve tarım işlerinde çalışmak üzere Ankara’nın Beypazarı ilçesine gelen Suriyeli ailelerin çocukları eğitim ve öğretim yapmak için ilçedeki okullarda kayıtları yapılmaya başlandı.13.10.2016 15:57
Beypazarı Gazipaşa İlkokuluna kayıt yaptırmak üzere müracaat eden 16 Suriyeli çocuk Gazipaşa ilkokulu 1 nci sınıfa kayıt yapılarak öğretime başlayacak.

Gazipaşa İlkokulu Müdür Yardımcısı Üstün Deniz okullarına bu gün 6 öğrencinin kayıt yaptırmak için müracaat ettiğini, yarında 10 öğrencinin geleceğini belirterek, ‘’şu an okulumuza müracaat eden Suriyeli öğrenci sayısı 16 oldu. Yaşlarına göre sınıflara yerleştiriyoruz. 8 yaşın altındakileri 1 nci sınıfa, 8 yaşındakileri 2-3 ncü sınıflara 9 yaşındakileri 4 ncü sınıfa kayıt yapıyoruz’’ dedi.

Suriye Halep şehrinden geldiğini söyleyen öğrenci velisi Ahlem Elhalef; ‘’4 yıldır Beypazarı’nda yaşıyoruz. 4 çocuk annesiyim. Kocam Ali Elhalef İnşaat işerinde çalışıyor. Ben çalışmıyorum ev hanımıyım. 2 çocuğumu okula yazdırmak için getirdim’’ dedi.

Yine Suriye Halep şehrinden geldiğini söyleyen Ahlem Elhachalil adlı kadında Halepden geldiğini kocasının Beypazarı’nda inşaat işlerinde çalıştığını söyleyerek 5 çocuğu olduğunu 2 çocuğunu okula kayıt yaptırmak için getirdiğini söyledi.

Beypazarı ilçe merkezinde Zafer Mahallesi (88 hane 1387 kişi), Ayvaşık Mahallesi (35 hane 250 kişi), Kurtuluş Mahallesi, Rüstempaşa Mahallesi (420 kişi), Beytepe Mahallesi, İstiklal Mahallesi ve Hacıkara Mahallelerine yayılmış halde toplam 3000-3500 Suriyeli yaşıyor. 180 hanede ikamet eden Suriyelilerin çoğu tarım işlerinde çalışıyor. Kimliklerinin sonu 99 olanlar Muhtarlıklara kayıt yaptırabiliyor ve muhtarlıklardan ikamet ilmuhaberi alabiliyorlar. Bu şekilde kimlik verilen Suriyeli sayısının 864 kişi olduğu öğrenildi.

Kaymakam Suat Seyitoğlu, Suriyeli çocuklara ve ailelerine yönelik çalışmalar yapıldığını, bunun başında da 6-13 yaş arası çocuklara Türkçe öğretmek geldiğini söyledi. Beypazarı Mülteci Eğitim Merkezi (BEYMEM) tarafından İlçe Halk Eğitim Merkezinin işbirliğiyle 20 Haziran'da Rüstempaşa ve Altay ilkokullarında açılan okuma yazma kursuna katılan ve Türkçe öğrenen Suriyeli 140 çocuk ilçedeki okullarda kayıt yaptırılarak eğitim ve öğretime başlayacaklarını söyleyen Seyitoğlu ‘’Suriyelilere yönelik entegrasyon çalışmaları kapsamında Suriyeli çocuklara, başta Türk kültürü, dili ve kültürel değerlerimizi, sosyal değerlerimizi, milli değerlerimizi, ahlaki değerlerimizi, öğretmeye çalıştık, İlçeye adapte olabilmeleri için eğitime tabi tutduk. Sosyal uyum projesi kapsamında 200 çocuk proje kapsamına alındı. Çocukların, verilen eğitimler ve Türkçe öğrenmeleri sonrasında kendilerine güvenleri geldi. Okumayı yazmayı öğrenen bu çocuklar okula gitmeye hazırlar" dedi.

Suriyeli öğrencilerden Muhammet Elhalef; kursta öğretmenlerin kendileriyle çok iyi ilgilendiklerini ve Türkçe'yi öğretmek için ellerinden gelen çabayı ortaya koyduklarını dile getirerek, "Türkçe konuşulanları anlıyorum. Annem babam Türkçe çok az Türkçe biliyorlar. Ben onlara da rehberlik, tercümanlık yapacağım. Benim gibi çok sayıda Suriyeli çocuk kursa gelerek birlikte Türkçe okuma yazma öğrendik. Şimdide okula başlayacağız. Türk yetkililere çok teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.


Etiketler: Suriyeli çocuklarda okullu oldular.

Diğer EĞİTİM haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir