kizilay_banner_728X090

Beypazarı Uruş Sami Demirbilek Sulama Barajı yapımı için start verildi.

Beypazarı Uruş Sami Demirbilek Sulama Barajı yapımı için start verildi.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Güneydoğu Anadolu Projesi ve Konya Ovası Projesi’nin ardından İç Anadolu’yu kalkındıracak dev projeleri hayata geçiriyor. 2019 yılında bitirilmesi planlanan projeler 35 milyar TL’ye mal olacak. Ankara ORTA ANADOLU GEP ile daha da gelişecek. Ankara’nın 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacı, yakın zamanda biten Gerede Sistemi ile çözülüyor.24.10.2016 17:07
Orta Anadolu GEP Projesi kapsamında yer alan projelerden biri için Beypazarı’nda start verildi. Proje inşası için DSİ ile yüklenici firmalar arasında anlaşmalar imzalandı.

DSİ 5 nci Bölge Müdürlüğü Ankara sınırları içindeki Beypazarı ilçesi Uruş Mahallesi Süvari çayı üzerine yapımı planlanan Beypazarı Uruş Barajı yeni adıyla Sami Demirbilek Sulama Barajı yaklaşık olarak 90'100 metre yüksekliğe sahip olacak. İnşa edilecek Baraj 34,42 milyon m3 depolama kapasiteli. Ankara-Beypazarı, Güdül ilçelerine ve Uruş beldesine toplam yıllık 6 milyon m3 içme suyu temin edilmesi ve Beypazarı’nda brüt 5120 ha alan yani 51.200 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak. Kaya dolgu ve ön yüzü beton kaplama ile yapılacak. Bu teknoloji son yıllarda kullandığımız ön yüzü beton barajlarımızın içerisinde yer alacak. Ayrıca ekonomiye 25 milyon liralık katkı sağlayacak. Barajın yapımı 3'4 yıl içinde tamamlanması hedeflenmekte, ancak daha önce bitirilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan Baraj tamamlandığında bölgeye hayat vereceğini belirterek ‘’Uruş barajının yatırım proğramına alınması için tüm çabamızı ortaya koyduk. Bu proje Beypazarı topraklarına bereket kazandıracak ve önemli bir bölge sulama imkanına kavuşturulacak. İlçemizin yıllardır beklediği projeler bir bir hayata geçiyor, bu projelerin gerçekleşmesi için olağanüstü çaba sarfediyoruz, kurumlarımızda bizlere destek olan tüm bürokratlarımıza teşekkür ediyorum. DSİ 5. Bölge Müdürümüz Mahmut Dündar’a ayrıca teşekkür ediyorum. Beypazarı’mız yıllardır gerçekleştirilmesini beklediği projelere kavuşuyor. Geçen hafta içinde DSİ ve yüklenici firma arasında yapılan Sami Demirbilek Sulama Barajı proje sözleşmesi bizim için önemli bir adım olup ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum’’ dedi.

Kaplan; Beypazarı’nın uzun yıllardır beklediği proje de imzalar atıldı. Yıllardır gerçekleştirilmesi beklenen ve Beypazarı tarım sektörü için çok önemli katkılar sağlayacak olan eski adıyla Uruş Barajı yeni adıyla Sami Demirbilek Sulama Barajı olarak gerçekleştirilecek proje geçen hafta DSİ 5. Bölge Müdürü Mahmut Dündar ile yüklenici firmalar Akarsu Mühendislik–Erka-As Proje ortak girişimi arasında imzalar atıldı. Sözleşmesi imzalanan proje kapsamında; Baraj yapımı tamamlandığında bölgede sulu tarıma geçilecek, baraj suyu, sulamada ve içmede kullanılacak. Baraj bölgesinden arazilere su, borularla verilecek ve bu sayede su kaybı da önlenmiş olacak. Sadece Beypazarı sınırları içinde 5 bin hektar yani 55 bin dönüm arazi sulu tarıma kavuşmuş olacak. İsale hattı ve arıtma tesisi projeleri yapılacak, Beypazarı ilçe merkezi, uruş beldesi ve güdül ilçesinin 50 yıl su ihtiyacı karşılanacak, bölge ve Beypazarı’nda uzun yıllar içme suyu sıkıntısı yaşanmayacak. İçme suyu olmayan bir yerin büyümesi ve gelişmesi mümkün değil, Uruş beldesinde işsizlik nedeniyle bölgeyi terk eden genç nüfus barajın tamamlanmasıyla yeniden bölgeye dönecek, bölge hayat bulacak, belde halkı tarımla daha yoğun uğraşacak, bu barajın yapılmasıyla birlikte biraz daha rahatlama yaşanacak, su bölgeye hayat verecek. Beypazarı bu yatırımı sabırsızlıkla bekliyordu. Beypazarı’nda her türlü tarımsal üretim yapılıyor. Türkiye havuç üretiminin % 50 sini karşılıyoruz. Bilindiği gibi havuç da suyla yetişiyor. Yine marul, ıspanak, pırasa, yeşil soğan, turp ve diğer sebzelerin üretimleri de oldukça fazla yapılıyor. Bunların üretimi için elbette suya ihtiyaç var. Baraj devreye girdiğinde sebzede üretim ikiye katlanacak. Bu barajla Tarım yeniden hayat bulacak.

Beypazarı’nda Beypazarı Tahir Göleti ve Sulaması projesi ile Beypazarında 600 dekar arazinin sulanması hedeflenmekte. HES Kargı Barajı inşaatı devam ediyor, Uruş Barajı üstünde Süvari Çayı üzerine Özel sektör Seha Enerji tarafından yapılan HES kanal projesi, 2.4 MW`lik Dereli Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali kurulması için çalışmalar devam ediyor. Yeni imzalanan Uruş Barajı Projesi ile de Beypazarı ve Güdül ilçelerinin içme suyu ihtiyacı ile Beypazarı’nda 5 bin hektar yani 55 bin dönüm arazinin sulanması hedefleniyor.

BARAJIN HİKAYESİ

‘’Uruş Barajı’’ nın kati projeleri 2001 yılı şubat ayında tamamlanmış, ancak 2004 mali yılı cari yatırım ve kamulaştırma proğram ve uygulama planında yer alamamıştı.DPT Müşteşarlığı ise 2005 yılında yeni proje almayı uygun bulmadığından barajın yapımının gelecek yıllarda değerlendirilmesi planlanmıştı. Uruş Barajının 2010-2013 tarihleri arasında Topografik etütler, jeolojik araştırmalar, fizibilite raporunun hazırlanması, çevresel etki değerlendirme çalışmaları mühendislik ve müşavirlik hizmetleri tamamlandı. Teklif edilen formülasyon ile temelden 111 m yükseklikte ön yüzü beton kaplı dolgu baraj ile 5120 ha sulanacak proje hazırlandı. URUŞ Barajı Proje yapımı yenileme danışmanlık hizmeti alınması için 2012 yılında ihaleye çıkartıldı. Yapılması planlanan baraj göletinin zemin etüt araştırmalarına başlandı. DSİ Ankara Bölge Müdürü Halit Uzunoğlu, eski kaymakamlardan Mustafa Kaya ve eski Belediye Başkanı Cengiz Özalp, Uruş Belde Belediye Başkanı Osman Şefik Karlıdağ, eski Ak Parti ilçe Başkanı Avni Erdoğan ile birlikte baraj bölgesinde incelemelerde bulunmuştu. Uzunoğlu: "Barajın planlamasının 2012 yılında bitmesi gerekirken, biz bunu biraz öne çektik ve Ekim ayı itibarıyla planlama raporu bağlanmış olacak, 2015 yılı ortalarına ya da sonlarına doğru baraj tamamlanmış olacak ve su tutmaya başlayacak’ açıklaması yapmıştı. 2013 yılında Uruş Barajı Proje Yapımı Yenileme ihalesine gidildi. 2016 yılında DSİ 5. Bölge müdürlüğünden bir heyet, inşa edilecek Uruş Barajının inşa edileceği alanda yeniden incelemelerde bulundu. Belediye Başkanı Tuncer Kaplan ile de bir süre görüştü. URUŞ Barajı Sulaması, İçme Suyu Temini ve malzeme Ocakları Projesi ile Kat-i Projesi Temel Etütleri tamamlanarak 2016 Ekim ayında inşaatın yapımı için yüklenici firma ile sözleşme imzalandı.


Etiketler: Beypazarı Uruş Sami Demirbilek Sulama Barajı yapımı için start verildi.

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir