kizilay_banner_728X090

Cemil Ercan’ın heykeli dikildi.

Cemil Ercan’ın heykeli dikildi.
Beypazarı Maden suyunun kurucusu Cemil Ercan’ın heykeli dikildi.13.09.2014 16:26

Beypazarı Maden suyunun kurucusu Cemil Ercan’ın heykeli, fabrikanın en ilgi çekici köşelerinden biri haline geldi. Özellikle misafirlerin yoğun ilgisine maruz kalan heykel, Cemil Ercan’a duyulan saygı ve sevgiyi temsil ediyor.

Uzun yıllar babasının kurup işlettiği maden suyu yönetimini devralan Beypazarı Maden Suyu Yönetim Kurulu Başkanı, Cemil Ercan’ın oğlu Niyazi Ercan, babalarına duyulan saygı ve başarıları nedeniyle sağlığında iken heykelini dikerek, ‘’hem babamızı memnun etmek hem de nereden nereye gelindiğini, aslımızı unutmamak için, Babamızın heykelini yaptırarak Fabrikanın önüne diktik. Bu heykel bize geçmişimizi ve babamızın verdiği mücadeleyi, nereden nereye ve nasıl gelindiğini anlatıyor. Beypazarı Maden Suyunun simgesi babamız Cemil Ercan’dır. Babamızla gurur duyuyoruz. Onun sayesinde Beypazarı Maden Suyu Türkiye’de sektöründe lider oldu. Biz yine babamızın gölgesinde bu liderliği sürdürmeye çalışıyoruz’’ dedi.

Cemil Ercan’ın 1957 yılında temelini attığı Beypazarı Maden suyu, günümüzde sektöründe lider ve marka haline geldi.

Cemil Ercan’ın biyoğrafisi

1 Temmuz 1927 Gaziantep doğumlu olan Cemil Ercan, ilk ve orta öğreniminden sonra ‘’Yüksek Ticaret ve İktisadi Mektebi’’ olarak bilinen zamanın üniversitesi niteliğindeki okulun muhasebe bölümünden mezun olmuştur. Gaziantepte kaldığı yıllarda bir süre baba mesleği olan sabun imalatı ile uğraşmış olup, daha sonra ‘’Ankara Gazozu’’ isminde gazoz üretimi yapmıştır. Gazoz  üretiminden sonra ‘’Memba suları A.Ş.’’ şirketini otuz beş memba suyu üreticisi ile birlikte kurmuştur. Şeker memba suyu, Çubuk Karagöl memba suyu ve İnci memba suyu gibi su firmalarının kurucusu olan Cemil Ercan 10 sene kadar bu işle uğraşmıştır. Ankara Devlet Tiyatrolarından gelen talep üzerine meşrubat işine giren Cemil Ercan ‘’Cem Kola’’ firmasını kurmuştur. O dönemde yaşanan sıkıntılar yüzünden meşrubat üreticiliğinden maden suyu üreticiliğine geçmiş ve 1955 yılında Beypazarı’na gelerek Beypazarı Maden suyu firmasını kurmuştur. Şehir merkezine 6 km uzakta, dağlık bir alanda bulunan tesisin yolunu ve elektriğini de getirerek Beypazarı’nda bulunan bir çok kişiye istihdam sağlamıştır. 1953 de Hatice Ercan ile evlenip Ankara’ya yerleşen Cemil Ercan 4 çocuk (1 oğlan 3 kız) babası, 8 torun sahibidir.


Etiketler: Cemil Ercan’ın heykeli dikildi.

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir