kizilay_banner_728X090

Dağlardan topladığı Bitki ve yapraklarla 3 çocuğunu okuttu.

Dağlardan topladığı Bitki ve yapraklarla 3 çocuğunu okuttu.
Cevat Kaya. 62 yaşında. Ankara’nın tarihi turistik ilçesi Beypazarı’nda dağlardan topladığı ot ve bitkilerle çocuklarını okuttu. Biri doktor oldu.24.04.2017 15:17
2000 yılından bu güne 17 senedir Beypazarı dağlarından doğal bitkileri toplayıp kurutarak ilçenin demirciler sokağında satışını yaptığını söyleyen 3 çocuk babası Cevat Kaya ekmek parasını otlardan çıkardığını söyledi.

Kaya otlardan kazandığı para ile 3 çocuğunu da okuttuğunu, kızının Doktor olduğunu, birinin Muhasebeci olduğunu, bir oğlunun da Ticaret Meslek Lisesinden sonra Ticarete atıldığını belirterek topladığım otlarla hem geçimimi sağladım hem de çocuklarımı okuttum dedi.

Cevat Kaya, dedesinin Çanakkale savaşına katıldığını askerlik te 12 sene sıhhiyelik yaptığı için, bir çok yaralı askere baktığını, ilaç sıkıntısı olduğu o günlerde hangi yaprağın veya bitkinin hangi hastalığa ve yaraya iyi geldiğini yanında durduğu doktorlardan öğrendiği için asker dönüşü de köylerde hasta olanlara derman olmak için doktorluk yaptığını ilaç olmadığı için doğal yaprak ve bitkilerden ilaç yaparak hastaları tedavi ettiğini, bazı diplomalı doktorların bile köy doktoru lakabı alan dedesi  Ali Kaya’dan destek aldığını belirterek ‘’yörede herkes dedemin doktor olduğunu bilir ve bitkilerle tedavi ettiğine de şahittir. Bende hangi yaprak ve bitkinin hangi hastalıklara iyi geldiğini dedemden öğrendim. Dedemden öğrendiğim bilgilerle dağ ve bayırlardan topladığım yaprak ve bitkileri kurutarak satmaya başladım. 17 senedir bu işi yapıyorum. Topladığım bitkilerin hepsi Beypazarı bölgesinden toplanmıştır. Çakırga purçu, soğan otu, hatme gülü, karaçalı, çam purçu, pestil, nane, ıhlamur gibi bir çok hastalığa iyi gelen şifalı bitkileri dağlardan toplayıp tezgahımda satıyorum. Dedemin yaptığı gibi insanlara şifa olsun diye bilgileri nesilden nesile aktarıyorum. Bu bitkilerin hangi hastalık ve yaralara iyi geldiğini de bitkileri koyduğum poşetlerin üzerine yazıyorum. İlçeye gelen ziyaretçiler bu bitki ve yaprakları alıp çayını içiyorlar. Sattığım bitkilerle ve yapraklarla 3 çocuğumu da okuttum. Kızım da dedesi gibi Doktor oldu. Hastaları iyileştiriyor’’ dedi. 


Etiketler: Dağlardan topladığı Bitki ve yapraklarla 3 çocuğunu okuttu.

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir