kizilay_banner_728X090

Güdül’de değişim başladı.

Güdül’de değişim başladı.
Güdül'ün Kalkınmasını Sağlayacak Adımlar Atılıyor.21.08.2014 23:35

30 mart seçimlerinde Güdül Belediye Başkanı seçilen Türkiye’nin tek başörtülü Belediye Başkanı Av. Havva Yıldırım ‘’Göreve seçildikten sonra Şeffaf Belediyecilik anlayışını Güdül’de kalıcı kılmak için çalışmalar başlattık. Önce belediye içindeki yönetim şeklini değiştirdik. Belediye yönetimi yeniden oluşturuldu. Yeni müdürlükler ve yeni birimler açıldı. Şeffaf belediyeciliğe adım attık. Belediye hesap ve faaliyetlerini vatandaşlarımızın internet ortamında takip edebileceği sistemi kurduk'' dedi.

 

Seçim öncesi Güdül’e Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 16 bin 763 ton asfalt serildiğini belirten belirten Yıldırım ‘’seçimden sonra Başkanlığımız döneminde Güdül: Sorgun - Güzel Çiftlik - Kınık - Çağa mahalleleri ve ilçe merkezinde bulunan Yukarı Mahalle, Güdül Merkezde 26 mahalleye 60 km asfalt döşendi, Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından asfalt çalışmaları köy iken mahalleye dönüşen mahallelerimizde devam ediyor’’ dedi.

 

Yıldırım, ‘’Ankara büyükşehir Belediyesi tarafından köy iken mahalleye dönüşen köylerimizin girişleri tamamen asfalt yapılacak. Tüm köylerimize ulaşım kolaylaşacak. Güdül’de çocuklar ve hanımlar için dinlence ve eğlence olanağı sağlanacak. Park yapılacak. Son derece orijinal çocuk oyun alanlarına uygun aletler parklara konulacak. Hanımlar içi de spor aletleri konulan ayrı bir park yapılacak’’ dedi.

 

Yıldırım; ''Güdül ilçesinde M.Ö Türklerin yaşadığına dair çok önemli izlere rastlanmıştır. Güdül'ün tarihçesi etiler, friglerdende önceki yıllara, M.Ö 1500-2000 'li yıllara dayanmaktadır. Güdül'ün kültürel zenginliklerini gün yüzüne çıkartarak mevcut kültürel mirasımızla birlikte Turizme açıyoruz. Ahşap konakları, İnönü mağaraları, Sorgun göleti, Kirmir çayı, Termal sıcak su kaynaklarımız, Yeşilöz mahallesi adalar mevkii, bük civarı ve Kızık yaylaları, Çağa mahallesi kayıp kent minizos kalıntıları, ve diğer zenginliklerimiz turizmde büyük bir çıkış sağlayacak. Şimdiye kadar bunların tanıtımları yeterince yapılamamış. Güdül'ümüzü tüm dünya tanıyacak. Çalışmalara başladık'' dedi.

 

Başkent'in Güdül ilçesinde başlayan "Toplumsal Birliktelik" projesi ile bir sosyal kalkınma modeli hayata geçirilecek.

Güdül Kaymakamlığı tarafından yürütülen ve Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen projenin açılış toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Güdül Kaymakamı Fatih Acar, Güdül ilçesinin Ajans destekleri ile yeni bir gelişim göstermeye başladığını vurguladı. Ankara'nın Güdül ilçesinde uygulanacak proje 9 ay sürecek. Proje, ilçe sakinlerinin kaliteli zaman geçirecekleri sosyal mekanların inşası yanı sıra, özel sosyal politika gerektiren gruplara yönelik eğitim ve farkındalık çalışmalarını içeriyor.

SPOR SALONU MODERNİZE EDİLECEK

Güdül Spor Salonu'nun yenilenmesini de öngören proje ile 7'den 70'e herkesin spor yapabileceği yapı ilçeye kazandırılmış olacak. Kadınlar için pilates eğitiminin de yer alacağı salonda hizmetler ücretsiz olarak sunulacak.

EĞİTİM VE FARKINDALIK ÇALIŞMALARI

Proje kapsamında; sağlıklı beslenme, bilinçli spor yapma, toplum için müzik etkinlikleri, kadın ve çocuk hakları eğitimleri, aile içi iletişim, aktif ve sağlıklı yaşlanma gibi başlıklarda ilçe halkına yönelik eğitim ve seminer çalışmaları yapılacak. Nüfusunun yüzde 60'ının 65 yaş üstü vatandaşlardan oluşan ilçede özellikle genç ve yaşlı nüfusu bir araya getirecek ve empatiyi geliştirecek çalışmalar yürütülecek.

 "GÜDÜL'DE TOPLUMSAL BİRLİKTELİĞİ SAĞLAYACAK BİR PROJE"

Güdül Kaymakamı Fatih Acar, toplumsal birlikteliği sağlayacak projenin bir sosyal kalkınma modeli olacağını ifade etti. Acar, Güdül'ün tarihini anlatan yazılı bir eser olmadığına dikkat çekerek, proje kapsamında Güdül tarihini anlatan bir kitabın hazırlanacağını da bildirdi. Ankara Kalkınma Ajansı İzleme ve Değerlendirme Birimi uzmanlarından Muhammed Seyit Pehlivan da yaptığı konuşmada, Güdül ilçesinde gerçekleşecek projenin tüm Türkiye'ye örnek olacağına inandığını belirtti.


Etiketler: Güdül’de değişim başladı.

Diğer GÜDÜL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir