kizilay_banner_728X090

GÜDÜL İNÖNÜ MAĞARALARI TURİZME AÇILIYOR

GÜDÜL İNÖNÜ MAĞARALARI TURİZME AÇILIYOR
Ankara’ya 90 km uzaklıktaki Güdül İlçesi İnönü mağaraları turizme açılıyor.13.08.2014 18:48

Güdül Belediyesi mağaralara gidebilmek için ilçe merkezinden mağaralara  2 km mesafede  yol çalışması yaparak yolu asfaltladı. Mağaların bulunduğu yerde çevre düzenlemesi yaparak, kent mobilyalarını yerleştirdi. Bankları, oturakları, WC si, piknik masaları, kamelyaları ile artık Güdül İnönü mağaraları halkın ziyaret edebileceği, dinlenebileceği ve gezebileceği bir yer haline geldi.

Ankara İli, Güdül İlçesi, Kirmir Çayı kenarında İnönü mevkiinde bulunan  tarihi yerüstü kaya mağaralarının Frigler  döneminden kaldığı tahmin edilmektedir. Dağın içini oymak suretiyle yapılan bu mağaralarda, merdivenlerle kat kat yukarılara çıkılmaktadır.

Ankara’nın tarihi en eski zamanlara dayanan yerleşimlerinden birisi Güdül’de, atılan her adımda tarih hissedilmekte, Kirmir çayı boyunca tepelerin eteklerine oyulmuş mağaralar Güdül’ün tarihi hakkında ufak ipuçları vermektedir.

İç Anadolu’daki Ürgüp-Göreme mağaralarına benzerlik gösteren mağaralar aynı zamanda merkezi bir yerdeki kilisesi ile bir köy topluluğunu andırmaktadır. Kirmir çayının zamanla altını oyduğu dağın parçalanmasıyla yukarı katlara çıkan merdivenlerin bazıları açıkta kalmış tarihi bir görünüm arz etmektedir.

Güdül çevresinde tarih öncesin de çağlardan beri popüler bir yerleşke olduğu yönünde ciddi bulgulara rastlanmakta ve bugün hala bununla ilgili çalışmalar devam etmektedir. Bilinen tarihi kaynaklara göre ise M.Ö. 2000 yıllarında Etiler’in burada hüküm sürdüğü tahmin edilmektedir. Hatta Kayalardaki mağaraların Etiler döneminde kullanıldığı öne sürülmektedir.

M.Ö. 8. Yy da Firiglerin buraya hâkim olduğu tahmin edilmektedir. Güdül Romalılarca Hıristiyanlığın yayılması döneminde kullandığı konusunda çeşitli bulgulara rastlanmıştır. Hatta İn Önü diye bilinen bölgede Mağara girişlerinde çeşitli Hac işaretleri yer almaktadır. Yine Bizanslıların yaşadığına dair de çeşitli bilgiler yer almaktadır.

Güdül Belediye Başkanı Av. Havva Yıldırım; ‘’Güdül’ün makus talihini yenmek için çalışmalara başladık. Güdül’de turizm potansiyelimiz çok yüksek. Güdül tarihi ahşap konakları ve güdül İnönü mağaraları ile turizmin kapılarını açıyoruz. Turizmde biz de varız ve iddialıyız’’ dedi.

Güdül çevresinde keşfe çıkmak isteyenler için bazı ipuçları vermek gerekirse Güdül’ün Kuzeyinde kalan Sorgun köyü çevresinde yer alan ormanlık alanda bulunan küçük göller ve doğal güzellikler görülmeye değer. Kirmir çayı etrafında yer alan Mağaralar hala keşfetdilmeyi  
bekliyor.

Çağa Kasabası'nda bulunan Roma Tümülüsü, Kavaközü Köyü'nde bulunan Samutbali Türbesi ve Tekke mevkisinde bulunan Kasım Baba Türbesi ilçenin kültürel zenginlikleri arasında. Ayrıca Kamanlar Köyü'nde Şehit Tolga Akpınar Parkı görülmeye değer yerlerindendir. Tarihi ahşap evleri Beypazarı konaklarına benzemektedir.


Etiketler: GÜDÜL İNÖNÜ MAĞARALARI TURİZME AÇILIYOR

Diğer GÜDÜL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir