kizilay_banner_728X090

120 metre kayalıklarda mahzur kalan köpek kurtarıldı.

120 metre kayalıklarda mahzur kalan köpek kurtarıldı.
Beypazarı İnözü Vadisi’nin 120 metre yüksekliğindeki Zindancık Mevkisi’ndeki kayalıklarda beş gündür mahsur kalan köpek, Büyükşehir ve Beypazarı belediyelerinin itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.05.11.2017 17:37
Ankara’nın Beypazarı ilçesi İnözü Vadisi Zindancık Mevkii kayalıklarında mahzur kalan bir köpek vatandaşın ihbarı sonucu Ankara Büyükşehir Belediyesi arama kurtarma ekiplerince kurtarıldı.

Mehmet Akpınar isimli bir vatandaş’ın 120 metre yüksekliğindeki kayalıklardan köpek sesi geldiğini ve bir köpeğin kayalıkların zirvesi 114 ncü metresinde mahzur kaldığını görmesi ve 5 gündür köpeğin burada olduğunu bildirmesi sonucu Ankara Büyükşehir Belediyesinden gelen kurtarma ekipleri tarafından mahzur kalan köpek kurtarıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara İtfaiyesi Beypazarı şantiyesinden gelen itfaiye ekipleri köpeğin mahzur kaldığı bölgede incele yaparak durumu Ankara’ya bildirdiler. Ankara’dan gelen ekiplerle birlikte köpeğin kurtarılması operasyonuna başlandı. Vadi çay yatağından kayalıkların 120 metredeki zirvesine çıkan ekipler köpeğin mahsur kaldığı kayalıklara tırmandılar. Köpeğin kurtarılması için 120 metre yükseklikteki kayalıkların zirvesine malzemeler intikal ettirildi. Dimdik kayalığın zirve tepesinden 6 metre aşağıda  40 cm lik bir yarıkta Köpeğin 5 gündür aç ve susuz kaldığı ve 2 saatlik bir çalışma sonucunda mahzur kaldığı yerden kurtarıldı.

İKİ SAATLİK ZORLU TIRMANIŞ

İtfaiye ekipleri, mahsur kalan köpeğin kurtarılması için operasyona Vadiçay Yatağı Mevkisi’nden iplerle tırmanışa geçerek başladı. Ekipler 120 metrelik dik kayalıklara havanın soğuk olması ve rüzgârın da etkisiyle iki saatlik zorlu bir tırmanışla ulaşabildi. Kayalığın zirvesinin altı metre aşağısında 40 santimetrelik bir yarıkta beş gündür mahsur kalan köpeğe ulaşan ekipler, su ve yiyecek vererek indirdi. Esen ve soğuk havaya rağmen Ankara itfaiyesi kurtarma ekiplerince 2 saatlik bir çalışma sonunda vadi zirvesinde mahzur kaldığı yerden kurtarılan köpek ekiple birlikte vadi dibinde faaliyette bulunan turistik tesise getirildi ve orada su ve ekmek verildi. Bizde kurtarılan köpek ile birlikte kurtaran ekibin mutluluk tablosunu resimledik.

Kayalığın zirvesinden 6 metre aşağıya inerek köpeği kurtaran Ankara Büyükşehir Belediye İtfaiye ekibinin başı Koray Korkut Tahirkoyun, ‘’Bir vatandaşın ihbarından sonra Beypazarı’nda görevli itfaiye ekibi arkadaşlarımız bizi arayarak yardım istediler. 120 metre yüksekliğinde kayalıklarda köpeğin mahzur kaldığı belirtildi. Ona göre malzemelerimizle Ankara’dan Beypazarı’na geldik. Vadi kayalıkları hem dik, hem de yumuşak kayalıklar mevcut. Vadinin yüksekliği 120 metre uzunluğunda. Köpek vadinin zirvesinde 6 metrede mahzur kalmış. Domuz mu kovaladı, tepede gezerken düş tü mü bilen yok. 5 gündür orada imiş. Köpeğe ulaştığımızda zaten dermanı tükenmişti. Zirveden köpeğin bulunduğu kovuğa indik. Yukarıdan kayalar yuvarlandı ama köpeği bulunduğu yerden alarak zirveye gönderdik. Zirveden de zirvenin aşağısındaki tesise kadar köpeği yanımızda getirdik. Köpek hem aç hem susamış. Verdiğimiz ekmeği de suyu da hemen tüketti. Zirvenin tepesinde başka bir köpek daha vardı biz zirveye çıkınca bizden uzaklaştı. Galiba düşen köpeğin arkadaşıydı. Köpeğin herhangi bir yerinde yara ve bere yoktu.  Durumu iyi olduğu için tesisi içinde salıverdik. Köpek davar köpeği olmalı. Biz salıverdikten sonra kendisi tesisten uzaklaştı. Mahzur kalmış bir hayvanı kurtardığımız için tüm ekip arkadaşlarımla mutluyuz. Yangın kaza gibi olayların dışında bazen nadir de olsa bu tür hayvan kurtarma operasyonlarına gidiyoruz.’’ dedi.
Etiketler: 120 metre kayalıklarda mahzur kalan köpek kurtarıldı.

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir