kizilay_banner_728X090

4 aydır maaş alamayan işçi aileleri başkanla görüştü

4 aydır maaş alamayan işçi aileleri başkanla görüştü
BEYPAZARI Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, eşlerinin 4 aydır maaş alamamaları nedeniyle mağdur olduklarını belirten ve kendisinden destek isteyen Adularya Madencilik'te çalışan işçilerinin aileleri ile makamında görüştü.18.08.2017 19:13
Eskişehir'in Mihallıçcık ilçesi Koyunağılı köyünde faaliyetini sürdüren ve 900'ün üzerinde çalışanı ile madencilik faaliyetini sürdüren Adularya Madencilik ve Yunus Emre Termik Santrali'nde 574 işçi, Ankara'nın Beypazarı ilçesinde ikamet ediyor. 4 aydır maaş alamayan işçilerin ailelerinden oluşan bir grup, Belediye Başkanı Tuncer Kaplan'dan yardım talebinde bulundu. Kurtuluş Mahallesi Muhtarı Musa Uysal ve Zafer Mahallesi Muhtarı Onur Karacaoğlu öncülüğünde 20 kişiden oluşan işçi eşleri temsilcileri, Belediye Konağı toplantı salonunda sıkıntılarını anlattılar.

EVİMİZE EKMEK GÖTÜREMEZ OLDUK

Adularya madenciliğin geçmişte Çayırhan Termik Santrali'ne ve çeşitli yardımlaşma vakıflarına yaptığı kömür satışının kayyum sonrası durması nedeniyle 80 bin ton kömürün depolarda bekletildiği, bu nedenle işçilerin maaşlarının ödenmediği iddia ediliyor. Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan'a mağduriyetlerini anlatan işçi eşlerinden 2 ikiz çocuk annesi Mehtap Akıner ile işçi eşi Aynur Özdemir, maaş ödenmediği için evlerinde ocak yanmadığını belirterek, dağılan ailelerin olduğunu belirtirken,, "Çalışan işçi eşleri evine ekmek götüremeyecek duruma geldi. Yeni doğmuş çocuğuna bez alamayanlar var. Bankalara borcu olanlar icraya verilmekte ve kredi kartı limitleri sıfırlanmaktadır. Bankalardan icra kağıtları gelmeye başladı. Faturaları ödeyemediğimiz için elektriklerimiz, sularımız, internetimiz kesiliyor. Haziran ayından bu yana maaşlarımızı alamıyoruz. Kurban Bayramı öncesinde mağduriyetlerimizin giderilmesini istiyoruz. TMSF bu konuya el atsın. Başbakanımız, enerji bakanımız bu konuya el atsın" dediler.

AİLELER DAĞILDI

Zafer Mahallesi Muhtarı Onur Karacaoğlu ise sıkıntı içinde olan işçi ailelerinin evlerine ziyarette bulunduklarını belirterek, "Yaşanan sıkıntılardan dolayı bir işçi kardeşimizin eşi evi terk etmiş. Buzdolabını açtık, yiyecek bir şey yok, olanlar da kokmuş, Elektrik ve suları kesik. Çamaşırlar yıkanmamış, kokmuş, Kaymakamlık sosyal yardımlaşmadan bu işçi için yardım talep ettik. Sistem, maaş aldığı için izin vermedi. Sosyal yardımlaşmadan yardım alamadık. Gerçekten Adularya çalışanlarının durumları çok kötü" dedi.

SİZLER DİLENCİ DEĞİLSİNİZ

Başkan Tuncer Kaplan ise tüm işçi kardeşlerinin mağduriyetini bildiğini belirterek, "Bu mağduriyetin giderilmesi için Başbakanımızla,  Enerji Bakanımız ile görüştüm. İlgilenmiyor sanmayın. Derdiniz, derdimizdir. İşçi kardeşlerimizin yanındayız. Benim merak ettiğim bu mağduriyetler yaşanırken neden halen kayyum atanan müdürün görevde olduğudur. Merak etmeyin yiyecek yardım paketleri, çocukların çocuk bezi, okul, kırtasiye masrafları bizim görevimiz. Yalnız değilsiniz. Bunları söylemek bile benim zoruma gidiyor. Çünkü sizler dilenci değilsiniz. Ama sorunlarınız mutlaka çözülecek. Orası şirket statüsünde, bazı mevzuatları biz aşamıyoruz. Bakanımıza ve başbakanımıza konu intikal etti. Yakında çözülmesini bekliyoruz" dedi.


Etiketler: 4 aydır maaş alamayan işçi aileleri başkanla görüştü

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir