kizilay_banner_728X090

ATLARIN EĞERİ BEYPAZARI’NDAN

ATLARIN EĞERİ BEYPAZARI’NDAN
Türkiye’de kaybolan meslekler sıralamasında yer alan Semerciliğin son ustalarından Ankara Beypazarı’nda saraçlık yapan Mesut ATICI semer’e talebin azalması üzerine at eğerleri yapımına ağırlık verdi. 04.09.2016 18:31
Dededen oğla geçen Semercilik mesleğinde 27 senedir saraçlık yaptığını belirten Atıcı; ‘’40 yaşındayım. 27 seneden beri halen bu mesleği devam ettiriyorum. Dedem semerciydi. Semerci Mustafa ATICI’nın torunuyum. Bu mesleğe 13 yaşımda başladım halen devam ediyorum’’ dedi.

At Eğeri yapan Mesut Atıcı; ‘’Son yıllarda Semercilik bitme noktasına geldi. Semer yaptırma talebi azaldı. Bu yüzden biz mesleğimizi devam ettirmek için gelen taleplere yoğunlaştık. At eğeri talebi gelmeye başlayınca At Eğerleri yapımına başladık. 10 yıldır At Eğeri yapıyorum. Semercilikte talep olmadığından dolayı At eğerine ağırlığımız son yıllarda arttı. Dana derisinden, manda derisinden isteğe göre model yapıyoruz. Son yıllarda talep artmaya başladı. Yarış atlarına, yılkı atlarına, gezi atlarına, askeri birliklere, Türkmenistan sınırındaki atlı askeri birliklere at eğeri yapıyoruz. Türkmenistana 15 at eğeri yapıp gönderdik. Cumhurbaşkanlığımızdan talep geldi fiyatta anlaşamadık. Talebe göre her türlü at eğerini yapıyoruz. Fiyatlarıda eğerin sipariş durumuna göre değişiyor. 400 TL ile 1500 TL arasında At eğerlerinin fiyatları değişiyor’’ dedi.

Atıcı; ‘’Dünyada at eğerlerinin çeşitleri ve isimleri farklı. Model çeşitlerinini isimleri, Konkort Rahvan eğer, Askeri binek eğeri, İngiliz-ispanyol-çerkez eğeri, meleke eğeri, Mclan eğer gibi isimleri var. Biz her türli eğeri talebe göre imal edip müşteriye teslim ediyoruz. Şu an sipariş usulü ile üretim yapıyoruz. Son yıllarda at eğeri talepleri de artmaya başladı’’ dedi.

Yine Semerciliğin son ustalarından olan İbrahim ATICI ise Semerciliğin bittiğini, semerciliğin yanı sıra ek işler yaptığını ve ek gelir sağladığını belirterek; Minyatür Semerin dışında, Saraçlık malzemeleri yapıyorum. Semere ne lazım, hayvan başlığı, hayvan arkalığı, ne lazım köpek kayışı. Birde köpek kayışının demirli olanlarını yapmaya başladık. Canavarın saldırısında köpeğin boynunu korusun diye. Eskiden demirciler yapardı. Şimdi biz kendimiz yapıyoruz. Toptan veriyoruz. Bunun haricinde araba çekme halatı yapmaya başladım. Bu da yan gelir. 4 metre uzunluğunda. Her arabayı, kamyonu dahi çekebiliyorsun. 6 tonluk yüklü arabayı çekiyoruz. Kopmamak şartıyla. Bunu da toptan veriyoruz. Yoksa semerciliğe kaldı ise açlıktan ölürüz yani’’ dedi.

Eski tarihi at semerini gösteren ve üzerine oturarak görüntü veren atıcı; Bu semer eski tarihi bir at semeri. 25 sene önce yapılmış. Adam getirdi bana yaptırdı. Antika olarak. Boyunlu semer bu. Bu semeri şu an hiç kullanan yok. Ben bunu sıfır gibi yaptım. Adam şark köşesine koyarak kullanacakmış. Tam antika semer. Bu semeri zaten yapan da yok’’ dedi.


Etiketler: ATLARIN EĞERİ BEYPAZARI’NDAN

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir