kizilay_banner_728X090

DAĞ MEYVESİ ALIÇ ŞİFA VE GEÇİM KAYNAĞI

DAĞ MEYVESİ ALIÇ ŞİFA VE GEÇİM KAYNAĞI
20 kadar türü bulunan dağ meyvesi Alıç Ankara’nın Beypazarı ilçesinde tezgahlarda yerini almaya başladı.06.09.2016 18:21
Beypazarı ilçesin de doğada yetişen Alıç köylülerin geçim kaynağı oldu. Birçok hastalığa şifa olduğu belirtilen alıç köylüler tarafından toplanarak ilçe pazarına getirilip satılmaya başlandı.

Beypazarı ilçesinin ormanlık alanlarında ve Vadi kenarlarında ağaçta yetişen koyu sarı veya esmer kırmızı meyveleri olan, çalıya benzer bir ağaçtan çıkan alıç meyvesi Beypazarı’nda şehir merkezi başta olmak üzere semt pazarlarının yanı sıra çeşitli cadde ve sokaklarında tezgahlarda özellikle çocuk müşterilere hitap ediyor.

Kış mevsiminin habercisi olan ve mayhoş bir lezzeti bulunan alıç meyvesi güneş gören dağlık bölgelerde, derelere bakan yamaç ve çalılıklar arasında yetişiyor. Bir sonbahar meyvesi olan “alıç”, kilosu 5 TL’den 20 TL’ye değişen fiyatlarla tezgahlardaki yerini alırken; alıcın sonbahar mevsiminde piyasaya çıkan ve vatandaşlardan büyük ilgi gördüğünü söyleyen bir çok seyyar satıcı, “Ekim ayından itibaren dağlarda kendiliğinden yetişen alıç vatandaşlar tarafından toplanarak şehirde satılır. Kilo ile veya ipe dizme usulü ile satılan alıç vatandaşlardan da rağbet görüyor. Sonbahar mevsiminde alıca rağbet artıyor.

Alıç köylülerin ve bazı vatandaşların bütçelerine ek gelir de sağlıyor. Bazı vatandaşlar ek gelir olarak alıç meyvesi toplamaya giderken, bazı vatandaşlarda piknik ve dağ gezilerinde yol kenarlarındaki ağaçlardan alıç toplayarak çocuklarını sevindiriyor. Toplanan dağ meyvesi alıçlar Evlerde ipe dizilerek tezgahlarda bağı 2 TL’den satılıyor.

Son yıllarda ilçede bazı vatandaşlar dağ meyvesi alıç toplamaya giderek Cumartesi-Pazar günleri Demirciler sokak’ta ilçeye dışardan gelen turistlere bağını 2 TL’den satarak bütçelerine ek gelir de sağlıyorlar.

Alıç’ın mevsimi olduğunu söyleyen Beypazarı esnaflarından Ahmet Ertürk Beypazarı’nın dağlarında o kadar çok dağ meyvesi Alıç var ki, vakti ve zamanı olan vatandaşlar dağlara çıkarak bu meyveleri topluyor ve aile bütçesine ek gelir sağlamak amacıyla da ilçede satıyor’’ dedi.

Ahmet Ertürk doğada bulunan alıç ağaçlarından köylülerin topladığı alıçları işyeri önündeki tezgahına  koyarak dizisini 1-2 liradan sattığını, alıç’ın toplamasının zor fakat satılmasının kolay olduğunu söyledi.

Ertürk, alıç meyvesinin her yaşta tüketilebileceğini ve yan etkisinin olmadığını belirterek, "Alıç, yıllardır tüketilir. Büyüklerimiz her derde deva olduğunu söylerlerdi. Uzmanlar da artık aynı kanıda. Alıç’ın ipe dizilmiş dizisini 1-2 lira arasında satıyoruz." dedi.

Bir Çok Hastalığa Şifa Sağlıyor

Uzmanlar alıcın astım, bronşit, kalp ve damar sistemi fonksiyonlarını normale döndürmek, şeker, kolesterol ve tansiyon hastalıklarına iyi geldiği belirtiyorlar.

Kalp ritim bozuklukları (arrhythmias), sinirsel kalp çarpıntıları, kalp yetmezliği, ağır enfeksiyon hastalıkları sonrasındaki kalp kasları zafiyeti, kalp krizi sonrası, yüksek kan basıncı, damar sertliği gibi hastalıklarda kullanılan alıç’ın bedendeki sıvı birikimlerinin dışkılanmasını da sağladığı uzmanlarca ifade ediliyor. Ayrıca; sinir sisteminde yatıştırıcı, spazmları azaltıcı, idrar söktürücü ve kabız yapıcı etkileri de var. Alıç'ın içerdiği maddelerde vücutta birikme, zehirlilik ve alışkanlık yapma gibi özellikler olmadığından uzun süreli kullanıma uygun olduğu belirtiliyor. Yaklaşık 3 haftalık bir kullanımdan sonra kalp, damar sistemi ile beyinde olumlu etkileri görülmeye başlayan alıç, kan dolaşımını sağlayan damarları genişleterek güçlendirdiği gibi, kalbin daha fazla kan ve oksijenle beslenmesini sağlıyor, yüksek kan basıncını dengeliyor. Sağladığı faydalarla beyini de olumlu etkileyen alıç, hafızanın güçlenmesinde de önemli rol oynuyor. Kalp kaslarını güçlendirici, kalp ritim bozukluklarını düzenleyici etkiye sahip alıcın, koroner toplardamarların işlevlerini destekleyici, kalp krizi sonrasında kalbi güçlendirici özellikleri de bulunuyor. Mideye faydalı. Şiddetli kusmayı geçirir. Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak-çiçek ve meyve karışımı, kaynamış bir bardak suyla haşlanan alıç, 10 dakika bekletildikten sonra süzülerek, balla tatlandırıldığında (şeker hastaları tatlandırma yapmamalı) etkisi daha da artıyor. Günde 2-3 bardak taze demlenmiş çay aç karnına veya öğün aralarında sıcak içiliyor.


Etiketler: DAĞ MEYVESİ ALIÇ ŞİFA VE GEÇİM KAYNAĞI

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir