kizilay_banner_728X090

Engelliler Büyük Fırsat Eşitsizlikleri Yaşıyor

Engelliler Büyük Fırsat Eşitsizlikleri Yaşıyor
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Aykut Nazmi Kaya, tüm dünyada 3 Aralık Engelliler Günü. Toplumun engelliler konusunda dikkatini çekebilmek ve daha duyarlı olmalarını sağlamak için her yerde çeşitli etkinliklerle kutlamalar düzenleniyor. WHO'ya göre dünya nüfusunda 500 milyon engelli yaşıyor.03.12.2015 21:01
Türkiye'de nüfusun yüzde 13.39'u yani yaklaşık 9 milyon kişinin engelli olduğunu belirten Aykut Nazmi Kaya şunları söyledi;

Engellilerin herkes gibi 365 günü yaşadığı gerçeğinin görmezden gelinerek sadece 1 gün için gazete, tv ve kamuoyunda gündeme getirilmemeli. Engelliler için gerekli tedbirler alınmadığı için birkaç gün önce kaldırıma çıkamayarak hayatını kaybeden engellinin feci sonu daha hatıralarımızda tazeliğini korumakta. Ama bu olaydan sonra bile engellileri için hayatı kolaylaştıracak en ufak bir tedbir gündeme gelememiş insanlığın yaşadığı bu acı konuyu gündeme taşıyamamış olması ayrıca düşündürücüdür.

Engelli olmak, hayatın içinde olmak için engel değildir. Özürlü olmak, topluma hizmet etmekten muaf olmak demek değildir. İmkân tanındığında engelli vatandaşlarımız da çok güzel bir şekilde memlekete hizmet borçlarını ödeyebilmektedirler. Ancak, bu konuda engelli vatandaşlarımızın önündeki engellerin kaldırılması gerekmektedir. Engelli kardeşlerimiz bizim birer parçamızdır. Onların daha güzel şartlar altında hayatlarını sürdürebilmeleri için her türlü tedbir alınmalıdır.

Bu duygularla tüm engellilerin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyor, yaşanmakta olan tüm sorunların en kısa sürede çözüme kavuşturulmasını temenni ediyor, tüm engelli vatandaşlarımıza sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat diliyorum dedi.


Etiketler: Engelliler Büyük Fırsat Eşitsizlikleri Yaşıyor

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir