kizilay_banner_728X090

Memurun Cebine Girmeyen Sözde Zam!

Memurun Cebine Girmeyen Sözde Zam!
Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün temmuz ayı maaş zamları ile ilgili yaptığı açıklamada “Kaşıkla verip kepçeyle alıyorlar” ifadelerini kullandı.30.04.2016 22:09
Gelir vergisi diliminin artacak olmasını değerlendiren Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün;

“Her yıl ocak ayında maaşlarından yüzde 15 oranında gelir vergisi kesilen devlet memurlarının tamamı maaş durumlarına göre yılın ilerleyen aylarında yüzde 20'lik gelir vergisi dilimine giriyorlar.

Gelir Vergisi matrahının 2016 yılı için 12 bin 600 TL olarak belirlenmesi nedeniyle Nisan'dan itibaren memurların büyük bir bölümü yüzde 20'lik vergi dilimine girecek. Bu yüzden memur maaşlarında, makam ve kıdeme göre 30 lira ile 170 lira arasında kesinti yapılacak.

Mayıs ayında memurlar, temmuz ayında alacağı zammı peşin peşin devlete vergi diye geri ödeyecek. Dolayısı ile verilen zam daha alınmadan eriyecek. Yani zam sözde kaldı gerçeğe yansımıyor. Tabir yerinde ise kaşıkla verip kepçeyle alıyorlar” dedi.

Bu duruma bir an önce düzenleme yapılmasını istediklerini belirten Erözgün;

''Bunun önüne geçilebilmesi için gelir vergisi ya sabit tutulmalı ya da gelir vergisi üst dilimine geçişi sağlayan miktar yukarı çekilmelidir. Ancak bu şekilde memura yapılan zamdan söz edilebilir " dedi.


Etiketler: Memurun Cebine Girmeyen Sözde Zam!

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir