kizilay_banner_728X090

Türkiye'nin ilk kadın bölük komutanı Songül Yakut Şehit Oldu.

Türkiye'nin ilk kadın bölük komutanı Songül Yakut Şehit Oldu.
Türkiye'de ilk defa Kadın Komutan olarak Beypazarı Jandarma Bölük komutanlığına atanan Yarbay Songül Yakut Helikopterin düşmesi sonucu 12 silah arkadaşıyla şehit oldu.31.05.2017 17:47
31 Mayıs 2017 Çarşamba günü, Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Şenoba Tugay Komutanlığından kalkış yapan ve içinde 13 personelin bulunduğu AS 532 COUGAR tipi bir helikopter, kalkışından kısa bir süre sonra, ilk alınan bilgilere göre, yüksek gerilim hatlarına takılması sonucunda saat 20.55 sularında kaza kırıma uğramış, Türkiye’nin ilk Jandarma kadın komutanı olan Yarbay Songül Yakut 13 silah arkadaşıyla şehit oldu

Songül Yakut, 1976 Malatya doğumluydu. 5 kardeşin en küçüğü olarak dünyaya geldi. İlk, orta, lise eğitimini Malatyada tamamladı. Kara Harp Okulu'ndan 1997 yılında mezun oldu.

2005-2007 yıllarında Ankara Beypazarı'nda görev yaptı. Türkiye'nin ilk kadın ilçe jandarma komutanıydı. Jandarmanın aile içi şiddet özel biriminde görev yaptı, başarılı bir kariyere sahipti. Görev yaptığı bölgelerde aile içi şiddete karşı verdiği mücadele ile tanınan bir isimdi.

Yakut Jandarma Komutanı olarak ilk görev yaptığı Beypazarı’nda ilçeKaymakamı Nevzat Taşdan ve Belediye Başkanı Mansur Yavaşla’da iyi geçinir onlarla birlikte köy çalışmalarına ve toplantılara katılırdı.

Yakut, yüksek lisans eğitimi ve başarılı çalışmaları nedeniyle 1 yıl erken terfi ederek yüzbaşı rütbesine ulaşmıştı. 5 yılda terfi etmeye hak kazanan Kıdemli Üsteğmen Yakut, yabancı dili sayesinde de Beypazarı’na gelen üst düzey komutan eşlerine refakat edebiliyor, sık sık köy gezilerine çıkarak köylü kadınların sorunlarını dinliyor, vatandaşların sempatisini topluyordu. İnsanlarla iyi ilişki kurmayı sevdiğini belirten Yakut, "Ülkenin değişen çehresiyim'' demişti.

FETÖ kumpası sonucu mesleğine veda etmek zorunda kalan Yakut, verdiği hukuk mücadelesini kazanarak üniformasına yeniden kavuşmuştu.

Türkiye’nin ilk Jandarma kadın komutanı olarak ilk görev yeri Beypazarı’nda Cumhuriyet Mahallesi Muhtarlığınca Muhtar Hasan Özkan tarafından 02.06.2017 Cuma günü saat 16 da Beypazarı Sultan Alaaddin Camiinde şehit Yarbay Songül Yakut ve tüm şehitler için ruhlarına ithaf edilmek üzere mevlidi şerif okutulacak.

Beypazarlılar da facebook gibi sanal medyadan Beypazarı Jandarma Komutanlığına Şehit Yarbay Songül Yakut’un isminin verilmesi için paylaşımlarda bulunmaya ve seslerini yükseltmeye başladılar.


Etiketler: Türkiye'nin ilk kadın bölük komutanı Songül Yakut Şehit Oldu.

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir