kizilay_banner_728X090

Vatandaşın evine yakın yerde yuva kuran tilki ve yavruları tuzakla yakalanarak doğaya salıverilecek.

Vatandaşın evine yakın yerde yuva kuran tilki ve yavruları  tuzakla yakalanarak doğaya salıverilecek.
Ağaç yığınları içine yuva kuran ve yavrulayan Tilki ve yavrularının yakalanması için tuzak kuruldu. Yakalanan Tilki yavruları doğaya salıveriliyor.01.08.2015 16:01
Ankara’nın tarihi turistik ilçesi Beypazarı Sopçalan Mahallesi Karakaya Mevkiindeki mandıra yanındaki ağaç yığınları içine yuva kuran ve 7 yavrusu olduğu öğrenilen tilkilerin yakalanması için tuzak kuruldu.

Sopçalan Mahallesi sakinlerinden Mustafa Tanrısever adlı vatandaşın evine yakın yerde yuvalanan Tilkinin üzüm bağlarına ve çevreye zarar vermesi nedeniyle küçük çocuklarını da tehlikeden korumak amacıyla Milli Parklar yetkililerini arayarak durumu anlatması üzerine Tilkilerin yakalanması için tuzak kuruldu.

Mustafa Tanrısever; ‘’mandıramızın yanında yer alan ağaç yığınları içine yuva kuran ve burada yavrulayan Tilkinin 7 yavrusunun olduğunu tesbit ettik. Tilki yavruları bağ ve bahçelerimize, üzümlere zarar vermeye başladı. Küçük çocuklarımız var. Onlara da zarar verir endişesi ile Milli Parkları aradık. Yavrular anneden ayrılacak kadar büyüdüler. Çevrede cirit atıyorlar. Milli Park yetkilileri yuvanın yanına tuzak kurdular. Bugün bir tanesi tuzağa yakalandı. Milli Park görevlilerine teşekkür ederiz’’ dedi.

Milli Park görevlisi Mehmet Çakıroğlu ‘’Vatandaşdan gelen ihbar üzerine Sopçalan Mahallesi Karakaya mevkiinde Tilkinin yuva yaptığı yere gittik. Anneleri yuvayı terk etmiş. Yavrular da yuvayı terk edecek kadar büyümüşler. Vatandaşın şikayeti üzerine yavruları yakalamak için tuzak kurduk. Bu gün yavrunun biri tuzağa girmiş yakalanmış. Yavru Tilkiyi buradan alıp, hayatını devam ettirebileceği uygun bir bölgeye götürüp  doğaya salacağız’ dedi.

Yakalanan Yavru tilki Milli Parklar 9 ncu Bölge Müdürlüğü Beypazarı Şefliği ekipleri tarafından araca bindirilerek ormanlık bir bölgede doğaya salıverildi. Doğaya salınan yavru tilki tuzaktan önce çıkmak istemedi, görevlilerin tuzağı kaldırması ile tuzaktan fırlayan tilki her 15 metrede durup görevlileri seyrederek tekrar kaçmaya başladı ve gözlerden kayboldu.

Diğer yavru tilkilerin de yakalanması için aynı yere tuzakların kurulacağını ve toplamda 7 adet yavru tilkinin yakalanarak doğaya salıverileceği açıklandı.


Etiketler: Vatandaşın evine yakın yerde yuva kuran tilki ve yavruları tuzakla yakalanarak doğaya salıverilecek.

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir