kizilay_banner_728X090

Beypazarı Ahilik Kültürü Beyaz Perde de

Beypazarı Ahilik Kültürü Beyaz Perde de
Ankara'nın tarihi ve turistik ilçesi Beypazarı'nın tanıtımı için kısa film yarışması düzenleniyor.16.04.2016 22:49
Ankara Kalkınma Ajansı ve Beypazarı Belediyesi iş birliği, Esnaf ve Sanatkarlar Derneğinin (ESDER) katkısıyla "Sevgi Kardeşlik, Üretim ve Paylaşım Merkezi:Beypazarı" temalı kısa film yarışması, tarihi Halk Evi'nde yapılan toplantıyla kamuoyuna duyuruldu. Ahilik konusunda Anadolunun önemli bir kültüre sahip merkezlerinden biri olan Beypazarı geçmişten günümüze yaşattığı Ahilik birikimiyle kısa filmcilere ilham kaynağı oluyor.

Ahilik ve Esnaf konusu ile düzenlenen kısa film yarışmasının startı verildi. Beypazarında farklı ekiplerin gerçekleştireceği kısa film çekimleri sonrasında önümüzdeki günlerde yapılacak gösterimlerle hazırlanan kısa filmler seyirci ile buluşacak.

Ankara Kalkınma Ajansı ve Beypazarı Belediye Başkanlığı işbirliği ile düzenlenen kısa film yarışmasına katılacak sinemacıları ve ESDER Başkanı Mahmut Çelikus'u ağırlayan Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, belediye başkanlarının şehirlere ve insanlara yön veren kişiler olduğuna dikkati çekerek, Beypazarı'nın önemli bir birikime, zengin kültüre ve tarihi geçmişe sahip olduğunu belirterek ''dünden bugüne taşıdığımız bu kültürü tanıtmak adına bu yarışmada hazırlanacak filmlerin ilçemizin tanıtımına önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyorum. Allah'ın izniyle en güzel şeyleri yapmaya çalışıyoruz'' dedi.

ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus Beypazarı'nın üreten ve paylaşan bir ilçe olduğunu belirterek, sloganlarının da "kardeşlik, üretim ve paylaşım" olduğunu söyledi.

''İlçenin tanıtıma büyük ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Çelikus, şöyle devam etti: "Çarşıyı gezdiğinizde alışveriş yapın ya da yapmayın, esnaf sizlere ikramlarda bulunuyor, sizlere bir şey söylemeye çalışıyorlar. Sadece güler bir yüz değil, aynı zamanda ne satıyorlarsa ondan bir parça size ayaküstü de olsa ikramda bulunuyorlar. Bu yönüyle ilçemizi ürkiyeye, hatta ileride yapılacak uluslararası film festivalinde dünyaya duyurmamız lazım. Bu güzelliği tüm dünyadaki insanlarla paylaşmamız lazım. Biz bunu hedefledik. Çekilecek bu filmleri, tüm insanlara birer armağan olarak görüyorum. İlçenin bu anlamda gerçekten tanıtılmaya ihtiyacı var. Beypazar'nın dışında kalanların da bu güzellikleri tanımaya çok ihtiyacı var. Bunun için de hep birlikte el ele, gönül gönüle vereceğiz." dedi

"Ahilik ve Esnaf" konulu kısa film yarışması için çekimlere de start verildi. Yarışma için ilçeye gelen davetliler, toplantının ardından bölgede çekimlere başladı.

Jüri, ekimin ikinci haftasında ilçede çekilen filmleri değerlendirecek ve ödüller sahiplerini bulacak.


Etiketler: Beypazarı Ahilik Kültürü Beyaz Perde de

Diğer KÜLTÜR SANAT haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir