kizilay_banner_728X090

Gelin Adayına davul eşliğinde‘’Süslenmiş, Altın bilezikli, Kınalı Koç’’ Gönderme Geleneği.

Gelin Adayına davul eşliğinde‘’Süslenmiş, Altın bilezikli, Kınalı Koç’’ Gönderme Geleneği.
Ankara’nın tarihi turistik ilçesi Beypazarı’nda yüzyıllardır süregelen ‘ Kurban Bayramında nişanlanan gençler için gelin adayının evine Kurbanlık ve altın hediye etme geleneğine’ bu bayramda davul da iştirak etti.23.09.2015 23:10
Gelin adayına Kurban Bayramında "süslü koç gönderme geleneği", yurdun birçok yerinde olduğu gibi Ankara'nın Beypazarı ilçesinde farklı bir biçimde yaşatılıyor.

Beypazarı’nda Kurban Bayramı öncesi nişanlanan ancak düğünü bayram sonrasına kalan gençler için kız evine kurbanlık hediye etme geleneği yıllardır Beypazarı ilçesinde farklı usullerde sürdürülmeye devam ediyor.

Yine bu Kurban Bayramında ilçe genelinde nişanlı bir çok genç nişanlısı için kız evine kurbanlık hediye ederken, Emre Çelebi adlı genç nişanlısına sürpriz yaparak bu geleneğe davul ile farklı bir boyut kazandırdı.

İlçede Kaymakamlık diplomalı Davulculardan Cengiz Çalışkan ile Yılmaz Aktaş isimli davulcuların çaldıkları davul eşliğinde, süslenen, kınası yakılan ve başına altın bileziği takılan Kurbanlık Koç davullar eşliğinde ilçenin Hacıkara Mahallesi Alparslan Türkeş Bulvarı üzerindeki erkek evinden alınarak, Hacıkara Mahallesi Abdulhamithan sokaktaki kız evine götürüldü.

Kız evinin önüne gelen erkek evi araçdan indirilen kurbanlık koyunu davullar eşliğinde kız evinin olduğu apartmanın kapısında kız evinin karşılamasını beklediler. Damat olacak genç,  ailesi ve yakınları ile birlikte, çiçek ve hediyeleri (bohçası) ile kız evinin önünde davul eşliğinde altın bilezik takılı koç’u apartmandan aşağı inen kız evine teslim ettiler.  (İlçede adet olduğu üzere bazı aileler koçun başına beşi bir yerde altın takarlar, bazıları da altın bilezik takarak gelin kıza koç ile hediye götürürler. )

Gelin adayı Burcu Korkut ve ailesi binanın kapısında bekleyen oğlan tarafını karşılayarak hoş geldin deyip tokalaşma ve kucaklaşmanın ardından davul eşliğinde alnında altın bilezik takılı kınalı ve süslü koçu damat adayının ailesinden teslim aldılar.

Beypazarı ilçesinin yüzyıllardır süren geleneklerinden olan Kurbanlık Bayramında nişanlı gençler için oğlan evi tarafından kız evine kurbanlık koç hediye edilmesi geleneği hakkında Damat adayı Emre Çelebi ilçede gelenek ve göreneklerin yaşatıldığını söyleyerek, ‘’Atalarımızın adetini devam ettiriyoruz. Kurban Bayramına denkgeldiğinde Bayramlarda Kurbanlık koç, hediyesi ile nişanlılar tarafından kız evine götürülür’’ dedi.

Gelin adayı Burcu Korkut ise; Hayatımda gördüğün en güzel anlardan bir tanesi. Güzel adetlerimizden bir tanesi. Geldiğiniz için teşekkür ederiz. Güzel bir anı olarak kalacak benim hayatımda’’ dedi.

Gelin ve damat alnında altın bilezik takılı hediye getirilen kurbanlık koç’un yanında resim çekilerek bu günü ölümsüzleştirdiler. Daha sonra oğlan tarafı ellerindeki çiçek ve hediyelerle kız evine misafir oldular.

BEYPAZARI KURBAN BAYRAMINA HAZIR

Arefe günü ve Kurban Bayramı namazından sonra ilçede geleneksel olarak yaşatılan Mezarlık ziyareti için Beypazarı Belediyesi ücretsiz otobüs seferleri düzenledi.

Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, ‘’ vatandaşların mezarlıklara ulaşımlarını kolaylaştırmak amacıyla belediyemiz ücretsiz otobüs seferleri düzenledi. Vatandaşlar, Hanlarönü Meydanı'ndan ve uzak mahallelerden gerçekleştirilen seferlerle mezarlıklara taşındı. Belediye olarak bayram boyunca halkın huzuru için her türlü tedbiri aldık. Zabıta ve Temizlik İşleri Müdürlüğümüz bayram boyunca görevlerinin başında olacak. Bu vesile ile tüm İslam aleminin, ülkemizin ve hemşehrilerimizin Kurban Bayramı'nı kutluyorum" dedi.

Mahallelerde kurban kesim noktaları oluşturduklarını ifade eden Kaplan, "Bu yerlerin dışında başka alanlarda kurban kesimine müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu.


Etiketler: Gelin Adayına davul eşliğinde‘’Süslenmiş - Altın bilezikli - Kınalı Koç’’ Gönderme Geleneği.

Diğer KÜLTÜR SANAT haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir