kizilay_banner_728X090

İŞÇİLERİN GREVİNE BAKANLAR KURULUNDAN GEÇİT YOK

İŞÇİLERİN GREVİNE BAKANLAR KURULUNDAN GEÇİT YOK
Çayırhan Maden işçilerinin başlattığı grev Bakanlar Kurulu kararı ile 60 gün ertelendi. 24.07.2014 18:00

Bakanlar Kurulu Maden-İş'in Ankara Çayırhan, Kütahya Tunçbilek ve Maraş Elbistan'daki Ciner Grubuna ait Park Termik Elektrik San. ve Tic. AŞ'de çıktığı grevleri 60 gün erteledi. Çayırhan’da Maden İşçileri grevlerine devam ediyor.

T. Maden-İş Sendikası, dün Ankara 4. İş Mahkemesi’nin greve ilişkin mahkemenin verdiği ‘yasak’ kararına itiraz etmiş ve İtirazı değerlendiren mahkeme sendikanın itirazını haklı bulmuştu.  İşçiler bugün öğleden sonra greve çıkmıştı.

Ciner Grubu bünyesindeki Park Termik Elektrik San. ve Tic. AŞ ile Maden-İş arasında 1250 işçinin çalıştığı linyit işletmesine ilişkin toplusözleşme görüşmeleri ocak ayında başlamıştı. Şirketin, sendikanın taleplerini kabul etmemesi üzerine grev kararı alınmıştı. Ancak dün başlaması gereken grev, önceki gün mesai bitiminde sendikaya ulaştırılan mahkeme kararıyla durduruldu.

Şirketin imtiyaz sözleşmesine dayanarak madeni “Elektrik üretimi yapılan işyeri” olarak kabul eden Ankara 4. İş Mahkemesine sendika itirazda bulundu. İtiraz dilekçesinde sendika, kararın usul ve yasaya aykırı olduğunu ifade etti.

Park Termik AŞ’ye ait grev kararı alınan madenin, Termik santralden ayrı bir işyeri olduğu belirtilen itiraz dilekçesinde, hali hazırda enerji iş kolunda olan termik santralde Tes-İş Sendikasının sözleşme yaptığına dikkat çekildi. Tamamen ayrı iki işyeri olmasına rağmen, termik santraldeki üretimin duracağı gerekçesiyle madenin “elektrik üretimi yapılan işyeri” olarak değerlendirilip, grevin yasaklı olduğu işyerleri arasında kabul edilemeyeceği belirtilen itirazda, “Elektrik üretim işinde grev yapılamaz ama bu üniteye kömür sağlayan maden sahalarında ayrı bir işyeri numarası bulunan diğer iş yerinde grev yapılabilir” denildi.  Ayrıca 2822 sayılı eski yasada grev yasaklı işler arasında yer alan “termik santralleri besleyen linyit üretimi” ifadesinin 6356 sayılı yeni yasada yasaklı işyerleri arasından çıkarıldığı da mahkemeye hatırlatıldı. Bu konuya ilişkin sicil dergisi, Çalışma ve Toplum dergisinde yer alan makalelere atıf yapılan itiraz dilekçesinde, Toplu İş Hukuku kitaplarında da, “termik santralleri besleyen linyit üretimi”nin grev yasaklı işler arasından çıkartıldığının yer aldığı kaydedildi.

Ciner Gruba ait Park Teknik AŞ ile T. Maden-İş Sendikası arasındaki toplusözleşme görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanmıştı. Bunun üzerine sendika iki madende grev kararı almıştı. İşçiler, bugün karar gereği greve çıktılar.

Bu gün saat 16.00 da Ankara 4. İş Mahkemesi, sendikanın itirazına ilişkin kararını açıkladı ve grevin uygulaması hakkında verdiği ihtiyati tedbir kararını kaldırdığını bildirdi. Bunun üzerine Çayırhan Linyit sahasında çalışan 1250 işçi 16:00’da greve çıktı.

Bugün akşamüstü hakları için coşkuyla greve çıkan Ankara Çayırhan’daki Ciner Grubuna ait Park Termik Elektrik San. ve Tic. AŞ'de çalışan 2150 işçi çok geçmeden Bakanlar Kurulu'nun grevi 60 gün erteleme kararının haberini aldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Bakanlar Kurulu’ndaki tüm bakanlar tarafından imzalanan karar şöyle

“ Karar Sayısı : 2014/6691
Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğüne ait Afşin-Elbistan (B) Termik Santraline kömür sağlayan Afşin-Elbistan Kömür Havzası Çöllolar Kömür İşletmesi işyeri ile 4/12/1984 tarihli ve 3096 sayılı Kanun uyarınca imtiyaz hakkı sözleşmesiyle işletme hakkı devredilen Çayırhan Termik Santraline kömür sağlayan Çayırhan Kömür İşletmesi işyerinde Türkiye Maden İşçileri Sendikası tarafından alınmış bulunan grev kararının, genel sağlığı ve millî güvenliği bozucu nitelikte görüldüğünden 60 gün süreyle ertelenmesi; 18/10/2012 tarihli ve 6356 sayılı Kanunun 63 üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 21/7/2014 tarihinde kararlaştırılmıştır”


Etiketler: İŞÇİLERİN GREVİNE BAKANLAR KURULUNDAN GEÇİT YOK

Diğer NALLIHAN haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir