kizilay_banner_728X090

Köyde Kalkınma Eğitim Merkezi Açıldı.

Köyde Kalkınma Eğitim Merkezi Açıldı.
Türkiye`nin İlk Köyde "Kalkınma Eğitim Merkezi" Ankara`nın Nallıhan İlçesinde açıldı.11.10.2013 19:55
Türkiye’nin Köyde Kurulu İlk ve Tek “Kalkınma Eğitim Merkezi” Kırsal Turizm Evleri İle Birlikte Nallıhan İlçesi Beydili Köyünde Açıldı.

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Ankara Üniversitesi Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKÇAM) öncülüğünde gerçekleştirilen “Kırsal Turizm Ankara’da Yaygınlaşıyor Ve Kurumsallaşıyor: Kırsal Kalkınma Temelli Nallıhan Kırsal Turizm Projesi” tamamlandı.

Proje ile Türkiye’de ilk defa bir köyde, kırsal kalkınma ve kırsal turizm amacıyla Kalkınma Eğitim Merkezi adı altında bir eğitim merkezi  kurulurken  proje kapsamında restorasyonu gerçekleştirilen 4 adet “kırsal turizm evi” birlikte hizmete açıldı. Projenin tamamlanması ile köye yoğun bir ziyaretçi akını başladı.

Ankara Üniversitesi-AKÇAM Müdürü ve proje koordinatörü Prof.Dr. Bülent Gülçubuk , yapımı tamamlanan “KALKINMA EĞİTİM MERKEZİ” ile birlikte tamamlanan Kırsal Turizm Evleri ve Butik Pansiyonun  Ankara iline ve tüm Türkiye’ye yönelik olarak üniversitelere, kamu kurum ve kuruluşlarına, Sivil Toplum Kuruluşlarına, uluslararası kuruluşlara, özel sektöre, ilk ve orta öğretim kurumlarına hizmet verebileceğini ifade etti. Prof.Dr. Gülçubuk tarihi, kültürel, doğal, tarımsal nitelikleri yüksek bir köy olan Beydili Köyüne gelenlerin doğa gezisine çıkabileceğini, konaklayabileceğini belirterek “isteyenler bir yandan eğitim programlarını “Kalkınma Eğitim Merkezi”nde gerçekleştirebilir, bir yandan da köy halkı ile birlikte kırsal yaşamın tadını çıkararak huzurlu, sessiz, zevkli bir zaman geçirebilirler” dedi.  

Yapılan çalışmaların doğal varlıkların turizme kazandırılmasına, kent hayatının stresinden uzaklaşmak isteyenlerin rahat bir nefes almasına sağlayacağının altını çizen Prof.Dr.Gülçubuk , ayrıca çalışmalarla “kırsal turizmin canlandırılmasına, kırsalda yaşam kalitesinin yükseltilmesine, kalkınma konusunda eğitim verilmesine, sertifika programlarının uygulanmasına ve kırsal kalkınma çalışmalarına katkıda bulunulacaktır” vurgulamasını yaptı. 

Kırsal Turizm Evlerinin yanı sıra köyde restorasyonu tamamlanan okulun butik pansiyona dönüştürülmesi ile köyde aynı anda 40-50 arasında kişi konaklayabilecek.

Çalışmalar  “Beydili Köyü Efsanesi: Bir İlk Gerçekleşti” isimli bir kitapta toplanarak basıldı 


Etiketler: Köyde Kalkınma Eğitim Merkezi Açıldı.

Diğer NALLIHAN haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir