kizilay_banner_728X090

MADEN İŞÇİLERİ GREVE DEVAM EDİYOR.

MADEN  İŞÇİLERİ GREVE DEVAM EDİYOR.
Çayırhan’da Ciner Grubuna bağlı linyit kömürü maden işletmesinde işçiler, Bakanlar Kurulunun grevi 60 gün erteleme kararına rağmen başlattıkları grevi devam ettiriyorlar.25.07.2014 08:50

İşçiler Bakanlar Kurulunun erteleme kararına tepkili. Kararın grevi yasaklamak anlamına geldiğini belirtiyor. T. Maden-İş Sendikası, dün Ankara 4. İş Mahkemesi’nin greve ilişkin mahkemenin verdiği ‘yasak’ kararına itiraz etmiş ve İtirazı değerlendiren mahkeme sendikanın itirazını haklı bulmuştu.  İşçiler dün öğleden sonra greve çıkmıştı.

İşçilerin greve başlamasından 3 saat sonra Bakanlar Kurulu'ndan 60 gün erteleme kararı geldi. Erteleme kararı alındıktan sonra işçiler sendika ile yaptıkları görüşme sonrasında Bakanlar Kurulu kararına rağmen grevi sürdürme kararı aldılar.

Dün saat 16.00 da başlattıkları grevi gece sabaha kadar devam ettiren 800 Maden işçisi işletme girişindeki nizamiye önünde grevlerine devam ettiler. İşçilere aileleri ve vatandaşlar da de destek vermek için nizamiye girişi önüne geldiler.

İşçiler Ciner grubu sendikanın taleplerini kabul edinceye kadar direneceklerini ve eylemlerinden vazgeçmeyeceklerini açıkladılar.

Grev yapan işçiler DHA mikrofonuna konuşarak seslerini duyurdu.

Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş, ‘’Bakanlar kurulu kararı ile grevin sona erdiğini belirterek ‘’Bu akşam buraya işçi arkadaşlarımızın yanına geldik. Bu gün iş mahkemesinin kararıyla önce grev kararı alındı. Daha sonra yürütmeyi durdurma kararı alınıyor. Grev başlamıştı fakat 21 temmuzda bakanlar kurulunun kararıyla grev kararı 2 ay ertelendi. 21 aralıkta alınan bu karar bu gün saat 6 da tebliğ edildi. Şu anda arkadaşlarımız yasal süreç içinde sadece grev kararı ertelemesinden sonra kendi aralarında bir gösteri yapıyorlar. Herhangi bir taşkınlık yok. İnanıyorum ki ilerleyen saatlerde de bu gösteri sona erecek. Şu anda da bir taşkınlık yok. Biz burada arkadaşlarımızın yanında onlara destek için geldik.’’ dedi. 

Park Termik maden işçilerinden Orhan Karakoç; ‘’Park Termik A. Ş’de tam 18 senedir çalışmaktayım. Aldığım maaş 1220 TL. Arkadaşların tozun toprağın içinde yer altında 1300’ü geçmiyor. Bu grev işçinin hakkı. Bu işçi adalet istiyor. Biz yer üstünde çalışıyoruz. Arkadaşlarımız 1 TL’ya çalışıyor. Bunu Yalçın Tahiroğlu duysun. Benim adım Orhan Karakoç bunu Coşkun bey duysun. Bunu Ciner Holdingin genel müdürü duysun.  Bunu Turgay Ciner Genel Başkan duysun. Burda ne oluyorsa oluyor işçiye para verilmiyor.’’ dedi.

Park Termik işçilerinden Hüseyin Aydoğan; ‘’Bu gün burada toplanmamızın amacı İşverenin hiçbir şekilde sendika yöneticilerini gale almaması, işçilerin 7 aydan beri haklarının ödenmemesi. Kesinlikle devlet kaynaklarıyla, hükümet kaynaklarıyla alakası yoktur. İşverenle sendikanın anlaşamaması sonucu doğan bir eylemdir. Burda toplanan arkadaşların haklarının kazanılmasında yardımcı olan herkese teşekkür ediyoruz. Buraya gelen bütün halkımıza da teşekkür ediyoruz. Buradaki bütün madenci arkadaşlarımızın yer altı ve yer üstünde çalışan arkadaşlarımızın haklarının alınmasında sendika yöneticilerimizin arkasında sonuna kadar yanındayız. Sonucu ne olursa olsun bu eylemi gerçekleştiriyoruz’’ dedi.

Sendika Sözcüsü maden işçilerinden Halil Aydoğan; ‘’Burada madenci arkadaşlarımızın haklarını almak adına grevdeyiz. Grev 19 itibariyle bitmiştir ama biz sonuna kadar hakkımızı alabilmek için devam edeceğiz. Devletle ve yasalarla her hangi bir alakamız yok. Biz burada geçmişe dönük farklarımızı almak istiyoruz. Burda 900’e çalışan arkadaşlarımız var. 7-8 aydır 900’e çalışıyorlar. Bizim elimize geçen kesintilerle birlikte 1400 veya 1300 TL. 900 alan arkadaşlarımıza sormak lazım nasıl geçiniyorlar diye. Bana sormak gerekirse ben burada 7 senedir çalışıyorum. 7 senedir aldığımız maaş 1380 TL. Sözde bize torba yasadan bahsediyorlar. Torba yasa bize 2 ay sonra yani eylülden sonra. Buda cumhurbaşkanı seçiminden sonraya denk geliyor. Biz şunu istiyoruz. Burada illaki Soma gibi bir facia olmasın. Her kes hakkıyla çalışsın. İşçi hakkıyla çalışıyor, biz burada hakkımızı istiyoruz 7 aydır. 7-8 aydan beri aldığımız maaş bu’’ dedi.

Direne direne kazanacağız sloganları sonrasında Sendika Sözcüsü maden işçilerinden Halil Aydoğan; ‘’İşçi burada hafta tatili bayram çalışması yapıyor ve birde mesaisine devam ediyor. 3 haftada bir burada vardiye dönüyor. İşçi burada göçüğü de gördü. Selide gördü’’ dedi.

Maden işçilerinden Selim Ekmekçi; ‘’Biz bu greve öncelikle yasal grev olarak başladık. Ama bizi bu gayri  yasal greve iten işveren oldu. Yani şu an şu saate kadar biz burada toplandı isek bir amaç uğruna toplandık. Ama bizi dinleyen yok. Bizi insan yerine koyup, değer verip gelip halimizi hatırımızı soran yok. Niye yok. Ayrıva ben buradan sosyal medyaya seleniyorum. Neden bu saate kadar medya buraya akın etmedi. İlla bir olay mı olması lazım. Neden. Bu kadar işçi gecenin bu saatine kadar burada neden gelmedi yani. Biz bu konuda işverenimizden biraz daha şey bekliyoruz. Gelsinler konuşalım’’ dedi.

Park Termik maden işçilerinden Orhan Karakoç;’’İşçinin aldığı para 1200 TL. Bordlarını getirsinler. Dış işletmedeyim 18 senedir işçiyim ben.  Kimileri bal börek yirken burada işçi simit yiyor. Böyle bir şey var mı? İşten atacaksa beni atsın beni. Erkek olan işten atsın beni. Bizim buramıza geldi’’ dedi.

İsmini öğrenemediğimiz başka bir maden işçisi; ‘’Yer altında boynuma kadar 6-7 sene bir fırtına bir kurşun gibi çalıştım. Değerim kıymetim bilinmedi. Gençliğimi verdim 14 sene. Aldığım para 1300. Bayramda 5 milyon harçlığım yok. Çocuğuma elbise alacak param yok. Yiyecek param yok. Bizi böyle bir günde yalnız bırakıyorlar. Karnı tok olanlar oldu, fabrika açtılar. Bizi gale alan yok. Nerde patron. Gelsin desin ki hakkınızı verecem. Bize işkence zulüm yapıyorlar çamurun içinde. Psikolojimiz bozuldu. Emekliliğime 6 ay kaldı. Yarın sabah kapıya koyacaklarını biliyorum. Koyarlarsa koysunlar. Ben zaten mezarda 14 senemi verdim. Bundan sonra da yaşamak istemiyorum. Kendimi mezara sokmak istiyorum’’ dedi.

CHP Ankara İl Başkan Yardımcısı bir konuşma yaptı. Konuşma işçilerin sloganları ile desteklendi. 

Maden İş Sendikası Çayırhan Şube Başkanı Kazım Karakoç; ‘’1 ocak 2014 tarihinde sözleşmemiz başladı. 7 nci ayın 24 üne kadar sözleşmeyi bitiremedik. Şu anda aramızda % 10 % 15 civarında bir oran kaldı anlaşamadık. 24 Temmuzda greve çıkacaktık. 4 nci iş mahkemesi kararımızı iptal etti. Bizde bu karara itiraz ettik. 24 Temmuz saat 3.30 da tekrar grev kararı alındı. Saat 4’de greve çıktık. Saat 7 itibariyle Bakanlar kurulu kararıyla tekrar iptal edildi. Biz bu kararı arkadaşlarımıza ibra ettik. Arkadaşlarımızda sözleşme bitmeden buradan ayrılmayacaklarını ifade ettiler. Şu anda gördüğünüz gibi eylemimiz devam etmektedir. Bu hakkımızı alana kadar nizamiyeden ayrılmayacağız. Sonuna kadar direneceğiz. Yer altı çalışma şartlarımız zor. Onun için biz fazla bir şey istemiyoruz. Sadece emeğimizin karşılığını istiyoruz. Onun için sonuna kadar mücadelemizi vereceğiz’’ dedi.

Maden işçileri sahur yemeklerini de nizamiye önünde yiyerek hakları verilinceye kadar grevlerine devam edeceklerini açıkladılar.


Etiketler: MADEN İŞÇİLERİ GREVE DEVAM EDİYOR.

Diğer NALLIHAN haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir