kizilay_banner_728X090

Nallıhan ve Çayırhan'da Restorasyon Başladı

Nallıhan ve Çayırhan'da Restorasyon Başladı
Nallıhan Kaymakamı İsmail Altan Demirayak’ın tescilli kültür varlığı eserleri arasında bulunan taşınmazların restorasyonuna başlandığını söyledi.08.01.2014 21:55
Ankara'nın Nallıhan ilçesi Merkezinde bazı taşınmazlar ile Çayırhan beldesindeki Horasan evliyalarından olduğu bilinen Davud Dede Türbesi, restore ediliyor.

Nallıhan Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, İlçe merkezinde başlatılan çalışmalar kapsamında çarşı merkezinde bulunan bazı taşınmazların kullanım haklarının 10 yıllığına, restorasyon karşılığında bedelsiz olarak Nallıhan Kaymakamlığı bünyesine alındığını söyledi.

İlçede 1. derece koruma altında bulunan tarihi konaklardan bazılarının restorasyon projelerinin hazırlanması için Kültür Ve Turizm Bakanlığı'ndan destek aldıklarını belirten Demirayak, "Ankara İl Özel İdaresi bünyesinde yer alan 'Taşınmaz Kültür Varlıklarına Katkı Payı' kaynağını kullanarak restorasyon çalışmalarına başladık" dedi.

İlçe merkezinde bulunan tarihi konakta yürütülen restorasyon çalışmalarını inceleyen Demirayak, "İlçedeki kültür varlıklarının korunmasında çok önemli bu bir başlangıçla, koruma altında bulunan konakların restorasyon çalışmalarını yaparak turizme kazandırmış olacağız" diye konuştu.

Çayırhan beldesindeki Horasan evliyalarından olduğu bilinen Davud Dede Türbesi, belediye tarafından restore ediliyor.

Belediye tarafından başlatılan çalışma ile belde merkezinde bulunan türbe, restorasyon ve düzenlemenin ardından halkın ziyaretine açılacak.

Belediye Başkanı Ömer Bayrak, türbede yatan Davud Dede'nin tarihi ve hangi dönemde yaşadığının ortaya çıkarılması için çalışma başlattıklarını belirterek, bu bilgileri türbenin yanına asarak, halkın bilgilenmesini sağlayacaklarını bildirdi.


Etiketler: Nallıhan ve Çayırhan'da Restorasyon Başladı

Diğer NALLIHAN haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir