kizilay_banner_728X090

Nallıhanda 20 hektarlık ormanlık alan yandı

Nallıhanda 20 hektarlık ormanlık alan yandı
2 gündür devam eden Orman Yangını kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları devam ediyor.22.09.2017 18:07
ANKARA'nın Nallıhan ilçesine bağlı, Argutça ve Çulhalar mahallesi arasında kalan ormanlık alanda dün saat 16.30 sıralarında çıkan yangın, bu sabah 09.00 sıralarında kontrol altına alındı. Gece 24.00 sıralarında durdurulan söndürme çalışmalarına sabah saatlerinde yeniden başlanırken, 09.00 sıralarında kontrol altına alınan yangın sonucu 20 hektarlık ormanlık alanda bulunan çamlarla yer yer meyve ağaçları yandı.

Henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangına, yangın söndürme helikopteriyle karadan arazözler müdahalede bulundu. Rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangın, arazi yapısının da sarp ve kayalık olması nedeniyle gece kontrol altına alınamadı. Söndürme çalışmalarına 2 uçak, 7 helikopter katıldı. 1740 rakımlı kayalık ve dik olan ormanlık bölgede çıkan yangın, Kadıköy Mahallesindeki ağıldan başlayıp, 3 kilometre mesafedeki Sarıcakaya mevkiine sıçradı. Yangın söndürme çalışmasına Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden dozer, greyder ve arazözlerden oluşan 13 araç yangın mahalline sevk edildi.

Orman Genel Müdürlüğü'ne bağlı Ankara, Beypazarı, Nallıhan, Ayaş, Seben, Göynük ve Bolu'dan 40 arazöz yangın bölgesine sevk edilerek söndürme çalışmalarına katıldı.

Dün akşam 16.30 sıralarında başlayan yangını söndürme çalışmalarına gece 24.00'te ara verildi. Bu sabah 07.30'da tekrar yangın söndürme çalışmalarına devam edilirken, 09.00 sıralarında kontrol altına alınıp, söndürülürken, soğutma çalışmalarına başlandı. Yangında 20 hektarlık çam ormanı yanarken, bir eşeğin de telef olduğu öğrenildi.

Çıkan orman yangınını kuleden görüp, haber verildiğini belirten Arkutça Mahallesi Muhtarı Yusuf Parlak, "Çıkan yangın, mahallemizin üstündeki tepeye kadar geldi. İki helikopter de yangın söndürme çalışmalarına katıldı. Hava kararınca onlar da bıraktı. Büyükşehir'e ait su tankerleri su taşırken, arözözler de söndürme çalışmasını sürdürdüler" dedi.


Etiketler: Nallıhanda 20 hektarlık ormanlık alan yandı

Diğer NALLIHAN haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir