kizilay_banner_728X090

ANKARA METROSU’NDA SES KAYDI YAPILIYOR MU?

ANKARA METROSU’NDA SES KAYDI YAPILIYOR MU?
12 Ekim pazartesi günü Batıkent-Kızılay seferini yapan Ankara Metrosunda yaşanan “canlı bomba” paniğinin yayınlanan görüntüleri tartışma yarattı. Özel bir TV kanalında ekrana getirilen güvenlik kamerası görüntülerinde yolcuların seslerinin de duyulması, “Metro’da ses kaydı yapılıyor mu?” sorusunu akıllara getirdi. Şayet bu kayıtlar herhangi bir uyarı olmaksızın ve yolcuların rızası alınmadan yapılıyorsa Türkiye yeni bir “dinleme ve fişleme skandalı” ile karşı karşıya.19.10.2015 18:23
TBMM- (Ankara) Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “Ankara metrosunda yolcuların görüntüleriyle birlikte eşzamanlı olarak seslerinin de kaydedildiği” iddiasını Meclis gündemine taşıdı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına bir soru önergesi veren İlgezdi, “Ankara metrosu araçlarında sürekli sesli ve görüntülü kayıt yapılmakta mıdır?” diye sordu.

İNSANLAR PANİK HALİNDE

Ankara’da 10 Ekim’de meydana gelen ve Türkiye’yi derinden sarsan vahşetin yankıları sürüyor. 12 Ekim’de Ankara metrosunda yaşanan “canlı bomba” paniği vatandaşların içinde bulundukları ruh halini net bir biçimde ortaya koydu. Bir yolcunun “arkadaş canlı bomba” diyerek bağırması üzerine yaşanan kargaşa neredeyse faciaya yol açıyordu. 

GÖRÜNTÜLER YAYINLANDI, TARTIŞMA BAŞLADI

Ankara Metrosunda yaşanan paniğin bir televizyon kanalında “özel haber” olarak yayınlanması ise “dinleme” iddialarının fitilini ateşledi. Güvenlik kamerasından alınan görüntülerde yolcuların ve dış seslerin net bir biçimde duyuluyor olması üzerine CHP’li İlgezdi konuyu Meclis gündemine taşıdı.

YOLCULARIN HABERİ VAR MI?

Kamusal alanda ses ve görüntü kaydının uyarı olmaksızın yapılmasının suç teşkil edeceğini belirten Gamze Akkuş İlgezdi, TBMM örneğini verdi. Meclis girişindeki nizamiyelerde “Bu alanda görüntü ve ses kaydı yapılmaktadır” denilerek vatandaşların uyarıldığını anımsatan İlgezdi, Ankara’da metrosunda böyle bir uyarı olup olmadığını sordu.

CHP’li İlgezdi Davutoğlu’na şu soruları yöneltti:

1-) Ankara Metrosundaki araçlarda bulunan Güvenlik Kameraları aynı zamanda ses kaydı yapabilmekte midir? Yapabiliyorsa, bu bant yayını Ankara metrosu aracının Güvenlik kamerası görüntüleri midir? Öyle ise tüm Ankara metrosu araçlarında sürekli sesli ve görüntülü kayıt yapılmakta mıdır?

2-) Kapalı alanlarda kişilerin bilgisi haricinde veya bir mahkeme kararı olmaksızın görüntü ve eşzamanlı sesli kayıt yapılması yasal mıdır? Değil ise Ankara metrosunda vatandaşlar yasal olmayan bir şekilde dinlenmekte midir? Ankara metrosunda vatandaşların ses kaydı yapılarak dinlenebileceği yönünde bir uyarı bulunmakta mıdır? Bulunmuyor ise sorumlular hakkında başlatılan yasal bir işlem var mıdır, yok ise başlatılacak mıdır?

3-) Ankara Metrosundaki asansörler ile hollerde de güvenlik kamerası bulunmakta mıdır? Buralarda eşzamanlı sesli ve görüntü kayıt yapılmakta mıdır?

4-) Ankara genelinde vatandaşların bilgisi haricinde veya bir mahkeme kararı olmaksızın görüntü ve eşzamanlı sesli kayıt yapılan başka hangi kapalı mekan ve ulaşım aracı bulunmaktadır?

Güvenlik Kameraları eliyle vatandaşların rızası ve bilgisi olmadan ses kaydı yapılıyorsa, bu Anayasa’da güvence altına alınan kişilik haklarına aykırı değil midir? Anayasa suçu işleyen sorumlular hakkında hukuki işlem başlatılacak mıdır?


Etiketler: ANKARA METROSU’NDA SES KAYDI YAPILIYOR MU?

Diğer SİYASET haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir