kizilay_banner_728X090

Başkanlık Sistemi Tartışmasında AK Parti “ yalnız” kaldı..

Başkanlık Sistemi Tartışmasında AK Parti “ yalnız” kaldı..
Alman Friedrich Ebert Stiftung Vakfı’nın himayesinde düzenlenenBaşkanlık Sistemi Paneli’ne katılan 4 siyasi parti temsilciden AK Parti hariç 3 parti sözcüsü, “Başkanlık Sistemi’ne Hayır.” dedi25.03.2016 18:46
CHP ve HDP: “ Eskiye dönelim. Cumhurbaşkanı’nı Parlamento Seçsin”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme taşıdığı Başkanlık Sistemi tartışmalarında AK Parti bir kez daha “yalnız” kaldı.

Alman Friedrich Ebert Stiftung Vakfı’nın himayesinde Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği tarafından düzenlenen “Başkanlık Sistemi Paneli”ne katılan 4 siyasi parti temsilcisinden AK Parti hariç, 3 parti sözcüsü, “Başkanlık Sistemi’ne Hayır” dedi.

CHP ve HDP temsilcileri ise “Askeri vesayet bitti. Eskiye dönelim, Cumhurbaşkanı’nı Meclis seçsin. Böylece Cumhurbaşkanı’nın yetkilerini azaltalım, Cumhurbaşkanlığı makamını sembolik hale getirelim” görüşünü savundu.

Eskiye dönelim

Panelde konuşan ve zaman zaman AK Parti Sözcüsü Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya ile tartışan HDP’li Prof. Dr Mithat Sancar, “ Madem Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında 2 başlılık meydana geldi. Sorunu yaratan baş, Cumhurbaşkanı’dır. O halde bunu eski sisteme getirelim. Cumhurbaşkanını yeniden TBMM seçsin. Cumhurbaşkanı’nın yetkilerini de azaltarak bu makamı sembolik hale getirelim. Askeri vesayet de bittiğine göre, krizi de böylece çözelim” diye konuştu.

CHP sözcüsü Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan da Türkiye’nin yorulduğunu daha fazla yormamak için de bir kişiye sarılmak yerine demokrasiye sarılmamız gerektiğini söyledi ve “ Cumhurbaşkanının yetkilerini sembolik hale getirelim ve tekrar Cumhurbaşkanı’nı, Meclis’in seçtiği sisteme dönelim. Demokrasilerde, Cumhurbaşkanlığı sembolik bir makam olmak durumundadır. ” dedi.

AKP Sözcüsü Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya ise Başkanlık Sistemine geçilmesi için, Cumhurbaşkanlarıyla Başbakan arasında yaşanan 2 başlılıklara dikkati çekti.

Uzun süre Erdoğan’ın avukatlığını yaptığını sık sık tekrarlayan AK Parti sözcüsü Ali Özkaya, Türkiye’nin en ciddi kalkındığı dönemlerin Mustafa Kemal Atatürk ve Recep Tayyip Erdoğan dönemleri olduğunu söyledi ve “ tek parti ve güçlü liderler dönemlerinde bu ülkede önemli büyümeler yaşandı” diye konuştu.

Panele katılan MHP Milletvekili Kadir Koçdemir ise “ güçlendirilmiş parlamenter sistemde etkileri azaltılmış bir cumhurbaşkanlığından yanayız” dedi.

Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği Başkanı Avukat Kemal Akkurt ise paneli açış konuşmasında, Türkiye’de serbest bir tartışma olmadığına dikkati çekti ve Anayasaların toplumsal uzlaşma ve sözleşmeler olduğuna dikkati çekti

Panelin moderatörlüğünü Avukat Onur Tatar yaptı.


Etiketler: Başkanlık Sistemi Tartışmasında AK Parti “ yalnız” kaldı..

Diğer SİYASET haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir