kizilay_banner_728X090

BEYPAZARI'NDA OLAYLI KONGRE CHP'Yİ 2 YE BÖLDÜ

BEYPAZARI'NDA OLAYLI KONGRE CHP'Yİ 2 YE BÖLDÜ
BEYPAZARI CHP İLÇE 10 NCU OLAĞAN KONGREDE MEVCUT İLÇE BAŞKANI ALİ UYSALA KARŞI ADAY OLAN HALİL ÖNCÜL ADAY YAPILMAYINCA PARTİ İKİYE BÖLÜNDÜ. 22.11.2015 20:24
CHP Beypazarı İlçe Başkanlığı 10.Olağan kongresi Mustafa Cankara Kültür Merkezi’nde yapıldı. Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekilleri Aylin Nazlıaka ve Dr. Murat Emir, Eski milletvekillerinden İzzet Çetin, Eski Ayaş Belediye Başkanı Ali Başkaraağaç, 2009 seçimlerinde CHP Beypazarı Belediye Başkan adayı İsa Varlı kongrede hazır bulundular.

Kongre de gergin anlar yaşandı. Mevcut İlçe Başkanı Ali Uysal’ın karşısına aday olarak çıkan Halil Öncül ve ekibi nin liste çıkartması Divan tarafından engellendiği iddia edildi. Daha sonra liste için imza toplanması talebi verilen süre öncesinde imza toplanamadı gerekçesi ile Öncül’ün aday olması divan tarafından reddedildi.

Mevcut ilçe Başkanı Ali Uysal aday olarak katıldığı kongreden yeniden İlçe Başkanı olarak çıktı.

Cumhuriyet Halk Partisi 10. Olağan Kongresinde mevcut başkan Ali Uysal’a rakip olarak başkanlığa aday olan Halil Öncül, delegelerin mükerrer imzalarının silinmesi sonrası 13 delege imzasını 15 dakika içerisinde toplaması istendi. Süre doldu delegelerden 13 imza süre içinde toplanamadı gerekçesi ile Öncül aday olamadı. Halil Öncül ve kendisine destek veren bazı partililer kongrede usulsüzlük yapıldığını, delege listesinde isimlerinin bulunmadığını ve bu listenin masa başında yapıldığını, Ali Uysal ve akrabaları ile yandaşlarından oluşan karı koca, baba oğul, anne kız şeklinde delege listesi hazırlandığı, eski CHP’lilerin bile delege yapılmadığı, tüzük gereği bir yıllık üye aidatını ödemeyen üyelerin seçme hakkından faydalanamayacağını, delegelerin geçersiz olduğunu ve bu sebeple de kongrenin geçersiz olacağını iddia ederek, hesap raporuna itiraz ettiler.

ALİ UYSAL “BANKA HESABIMIZDA 36.320 LİRA VAR”

iddialara yanıt veren ilçe Başkanı Ali Uysal ” Neyin kavgasını yapıyoruz. Bu  güne kadar gelmiş geçmiş ilçe yönetimleri arasında en büyük başarı budur belki de ilçe başkanlığımızın banka hesabında 36.320 lira para bulunuyor. İsteyen üyelik aidat makbuzlarını görebilir. Bu arkadaşlar CHP’ye sağ siyasi partilerden geldikleri için CHP’de siyasetin zenginleşme aracı olduğunu düşünebilirler. CHP’de siyaset zenginleşme aracı olarak yapılmaz, daha çok zenginlik katarak yapılır, katkı sunarak yapılır” dedi. Bu sözlerin ardından salonda ortam yeniden gerildi.

HALİL ÖNCÜL “KONGRE CHP’NİN ONURUNA YAKIŞMADI”

CHP İlçe Başkanlığına aday olan Halil Öncül “CHP içerisindeki ileri demokrasiyi Beypazarı İlçe Başkanı olarak rafa kaldırdınız. Kürsü hakkımı kullanmak istedim. MYK’nın 12.maddesinden üye oldum. Bu gün de CHP Beypazarı ilçe Başkanlığına adayım. Sizleri etik olmaya davet ediyorum. Bugün kü kongre CHP’nin onuruna yakışmadı. Aynı kadrolarla seçime gidildiği takdirde tekrar hezimet yaşanacak” dedi.

AYLİN NAZLIAKA “DOĞALGAZDA GELİNEN NOKTA ÜZÜCÜ. BEYPAZARI TURİZMDE GİDEREK GERİLİYOR”

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka “24. dönem  milletvekili olarak mecliste Beypazarı’nın da sesi olmaya çalıştım. O dönem gerçekten çok mücadeleci geçti. 25. döneme biz kelebek ömürlü milletvekilleri diyoruz, meclise girmemizle çıkmamız bir oldu. Ancak 26.dönemde yine güzel Ankara’mızın, Beypazarı’mızın ve Türkiye’nin sorunlarını mecliste gündeme getirmeye her fırsatta devam edeceğiz. Bu ortamda da bunun sözünü vermek isterim. Yaklaşık 4.5 yıl önce Beypazarı’nın doğalgaz sorununu gündeme getirdik. O dönemde başkanımızla birlikte bazı çalışmalar yapmıştık. Doğalgaz bugün aslında temiz hava solumak demek.Turizm ve sanayi açısından da gelişmiş bir kente sahip olmak demek. Verdiğimiz önergeden sonra sürekli takip ettik hatta birçok yerle yazışmalarını yaptık. Bugün gelinen nokta sadece başvuru yapılması noktasıdır. Hala vaatler veriyorlar. Ama bundan sonra da bu sürecin takipçisi olacak, Beypazarımızı doğalgazdan mahrum bırakmayacağız. Doğalgaz için turizmle ilişkilendirerek konuşmuşken şunu da belirtmek isterim. Beypazarı Ankara’nın turizmde incisi. Gerçekten Ankara’da turizm denilince akla gelen ilçe Beypazarı’dır. Ama üzülerek söylüyorum. Ama üzülerek söylüyorum, Beypazarı turizmde giderek geriliyor. Beypazarı hem kendini yenileyemiyor hem de aynı zamanda gelen turist sayısında sürekli bir azalma yaşanıyor” dedi.

Kongre de tek aday olarak seçime giren Ali Uysal 125 delege den 99 oyla yeniden Cumhuriyet Halk Partisi Beypazarı İlçe Başkanı Seçildi.

ÖNCÜL VE EKİBİ SALONDAN AYRILDILAR

Halil Öncül ve kendisine destek veren grup Öncül’ün aday yapılmaması nedeniyle kongre salonundan ayrılarak Mevlana Kebap Salonunda Basın Toplantısı yaptılar.

Öncül basın toplantısında bazı CHP üyelerinin mevcut ilçe yönetiminin aldığı kararla üyelikten silindiği, bazı CHP üyelerine sağ partiden geldiler diye iftira atıldığını, seçimlerde oy kazanmak için sağ-sol demeden oy istendiğini bu tavrın CHP ilçe yönetimine yakışmadığını belirterek ‘’bu tavır ve tutumlarla ilçede oy nasıl artırılacak. Parti nasıl büyüyecek. Aday olduğum gün itibariyle AKP’li olarak suçlandım. Bana sen CHP’li değilsin diyorlar. Ben eskiden beri CHP’deyim. Bir dönem DSP’de idim referansım DSP ilçe Başkanı olan ve sonradan oda CHP’ye geçen Mehmet Özdoğan’dır. MYK’nın  12.maddesinden üye oldum. Partinin üyesiyim ve parti üye kimlik kartım da mevcuttur.

CHP Beypazarı ilçe 10 ncu olağan kongresi seçimlerin değil, diktatörlüğün tarihe geçtiği gün olmuştur. Demokrasi çöpe atılmıştır.

İl Başkanından yapılması gereken ne varsa yapılmalıdır. Divan taraf tutmuştur. Kürsü hakkım engellenmiştir. Beypazarı’na yakışır bir kongre olmamıştır.

Bir emekçi insan olarak bu gün Beypazarı’nda kazanan parti değil isim olmuştur. Mevcut ilçe yönetimi elinden gelen bütün entrikaları çevirmiştir. Masa başında delege listesi hazırlayan ilçe başkanım anne baba, karı koca, eş oğul la 2019 da nasıl seçim kazanmayı düşünüyor.

7 Haziran ve 1 kasım seçimlerinde bütün siyası partiler alana inmiş. Her kes alan çalışması yapmaya başlamış. Bizlerde kapı kapı dolaşarak çalışmalarımızı yaptık. Kedi medi yok. Kedi içimizde. 125 kişilik delege listesi aile şirketi haline gelmiştir.

Kendi üyelerine güvenmeyen, kendi delegelerine güvenmeyen halk partisi dip yapmıştır. Burada yaşanan olaylar Halil Öncül’ün çekip gitmesini gerektirecek olaylar değil. Biz yine CHP’liyiz. Mücadelemizi sürdüreceğiz.

ÖNCÜL'ÜN BASIN TOPLANTISI YAPTIĞI MEKANA İSA VARLI VE ALİ BAŞKARAĞAÇDA GELDİ.

Kongre'de yaşanan sıkıntı nedeniyle salondan ayrılan ekibi ikna etme ve görüşmek üzere Divan üyelerinden İsa Valı ile Kongreye katılan Eski ayaş Belediye Başkanı Ali Başkarağaç da Halil Öncül'ün basın toplantısı yaptığı Mevlana Kebap Salonuna gelerek Halil Öncül ve eski CHP Kadın kolları Başkanı Aylin Öke ile görüştüler. Yapılanlara tepki olarak partiden istifa etmek isteyen partilileri ikna çabaları fayda sağladı. Partiden istifa etmeden mücadelenin sürdürülmesi kararına varan grup kongrenin yenilenmesi için itirazları ilçe seçim müdürlüğüne, Ankara il ve genel merkeze yapacaklarını ve mücadelenin devam edeceğini bildirdiler.
Etiketler: BEYPAZARI'NDA OLAYLI KONGRE CHP'Yİ 2 YE BÖLDÜ

Diğer SİYASET haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir