kizilay_banner_728X090

CHP'Lİ İLGEZDİ SABİHA GÖKÇEN'DEKİ PATLAMAYI GÜNDEME TAŞIDI

CHP'Lİ İLGEZDİ SABİHA GÖKÇEN'DEKİ PATLAMAYI GÜNDEME TAŞIDI
Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanında meydana gelen ve Zehra Yamaç’ın ölümüyle sonuçlanan şüpheli patlamayı Meclis gündemine taşıdı.25.12.2015 19:15
Sabiha Gökçen Havalimanında meydana gelen patlamanın üzerinden 12 saat geçmesine rağmen kamuoyuna sağlıklı bir açıklama yapılmadığını bildiren İlgezdi, “açıklama yapılmayarak basına karartma mı uygulanıyor” diye sordu.

CHP’li İlgezdi, “havalimanına havan topuyla saldırı yapıldığı” iddiasını da gündeme getirdi.

BASIN BÜLTENİ

Sabiha Gökçen’de meydana gelen patlamayla ilgili sağlıklı bilgi alamıyoruz. Olay terör saldırısı mıdır yoksa iş cinayetlerine yenisi mi eklenmiştir? Konuyla ilgili kapsamlı bir açıklama yapılmayarak basına karartma mı uygulanmaktadır?

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanında meydana gelen ve Zehra Yamaç’ın ölümüyle sonuçlanan şüpheli patlamayı Meclis gündemine taşıdı.

Sabiha Gökçen Havalimanında meydana gelen patlamanın üzerinden 12 saat geçmesine rağmen kamuoyuna sağlıklı bir açıklama yapılmadığını bildiren İlgezdi, “açıklama yapılmayarak basına karartma mı uygulanıyor” diye sordu.

CHP’li İlgezdi, “havalimanına havan topuyla saldırı yapıldı” iddiasını da gündeme getirdi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle verilen önerge şu şekilde:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından Anayasanın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 96. Maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla talep ederim.

Gamze AKKUŞ İLGEZDİ

CHP İstanbul Milletvekili

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Terminal işletmesini yapmakta olduğumuz İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nın apron bölgesinde 23.12.2015 tarihinde gece saat 02.00 civarında nedeni henüz belirlenemeyen bir patlama meydana gelmiştir. Patlamanın nedeni ile ilgili yetkililerin araştırmaları devam etmektedir. Terminalimizde uçak iniş kalkışlarında hiçbir sorun yaşanmamakta olup, uçuş operasyonu sorunsuz bir şekilde devam etmektedir" denilmiştir.

Yapılan ilk araştırma neticesinde birbirine yüzlerce metre uzaklıkta bulunan 3 farklı noktada, park pozisyonundaki 3 uçakta patlamadan kaynaklanan parça hasarlarının oluştuğu görülmüştür. Ne yazık ki, patlamada yaralandığı açıklanan iki temizlik işçisinden 30 yaşındaki Zehra Yamaç hayatını kaybetmiştir.

Bu bilgiler ışığında,

1-Sabiha Gökçen Havalimanında meydana gelen patlamaya ilişkin sağlıklı bir açıklama yapılmamasının ve kamuoyunun aydınlatılmamasının ardında basın yayın organlarına uygulanan bir karartma mı söz konusudur?

2-Sabiha Gökçen Havalimanında meydana gelen olay bir terör saldırısı mıdır?

3-Zehra Yamaç’ın ölümüne ne sebep olmuştur?

4-İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanına “bazı medya organlarında iddia edildiği üzere” havan topu ya da benzeri bir silahla uzaktan bir saldırı mı gerçekleştirilmiştir? İlk bulgular hangi yöndedir?

5-Sabiha Gökçen Havalimanını çevreleyen güvenlik bölgesindeki tellerde terörist sızmayı işaret eden bulgulara rastlanmış mıdır?

6-Apron ve pistte bekleyen uçaklar ile iniş kalkış yapan uçaklara uzaktan yapılabilecek muhtemel saldırı tehdidine uygun alanların güvenliği nasıl sağlanmaktadır? Eğer havalimanına uzaktan bir saldırı gerçekleştirilmişse bu ciddi bir güvenlik açığı değil midir?

7-Sabiha Gökçen Havalimanına ilişkin güvenlik ve istihbarat birimlerine ulaşan bir terörist saldırı ihbarı var mıdır? Varsa hangi önlemler alınmıştır?

8-Havaalanı ve çevresinde yüz tanıma sistemine uygun MOBESE ve benzeri kameralar var mıdır?

9-MOBESE ve Güvenlik Kameralarında patlamanın olduğu ana ilişkin kayıt var mıdır?

10-Apronda park halinde bekleyen kaç uçak zarar görmüştür?

11-Olay yeri incelemesi tam yapılmadan, etrafa dağılan parçalar incelenmeden ve birbirinden farklı noktalarda bulunan uçaklara zarar veren şarapnel parçalarının pistte de bulunabileceği göz önünde bulundurulmadan her gün yüzlerce uçağın iniş kalkış yaptığı bir alanın uçuşlara açık tutulması insan hayatının riske edilmemiştir?


Etiketler: CHP'Lİ İLGEZDİ SABİHA GÖKÇEN'DEKİ PATLAMAYI GÜNDEME TAŞIDI

Diğer SİYASET haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir