kizilay_banner_728X090

Tarımsal sulamada güneş enerjisi ile organik elektrik üretimi dönemi.

Tarımsal sulamada güneş enerjisi ile organik elektrik üretimi dönemi.
Güneşten ürettiği elektrikle tarımsal suluma yapan çiftçi, elektrik faturalarındaki ödemeleri en aza düşürerek elektrik parası ödemek yerine ürettiği elektrikten para bile kazanmaya başladı.19.02.2016 18:16
Güneş takip sistemli, şehir şebekesine bağlantılı Türkiye’de ilk proje olan Güneş enerjisi ile elektrik üretimi sitemi çiftçinin tarla sulamasında elektrik fatura sıkıntısına yeni çözüm olmaya başladı.

Ankara ili Beypazarı ilçesi Kayabükü Köyünde yaşayan ve tarlalarını sulamak için elektriğe para ödememek için Beypazarı çiftçisi Mesut Demirarslan 2012 yılında kurduğu güneş takip sistemli Güneş enerjisi ile elektrik üretimi sistemine ek olarak devlet desteksiz kendi öz sermayesi ile Güneş enerjili tarımsal sulama sistemini büyüttü.

Beypazarı’nın Kayabükü Köyünde ilki 2012yılında Türkiye’nin ilk devlet destekli Güneş enerjisi ile Tarımsal sulama sistemini kurduran çiftçi Mesut Demirarslan 2015 yılında büyüttüğü yeni sistemle Elektrik enerjisine bağımlı olmaktan kurtuldu. Üstelik ürettiği elektriğin fazlasının devlete satıp para kazanıyor.

Kurulan sistem 135000 Kwh enerji üretilmesi hedeflenmekte. Bu üretim yıllık 1200 kWh elektrik tüketen 112 evin elektrik ihtiyacını karşılaması demek.

Projenin hazırlanmasını ve kurulumunu gerçekleştiren Elektrik-elektronik mühendisleri Emin Saraç ve Selman Saraç, Beypazarı'nda kurdukları bu ikinci tesisin yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretilmesinin öneminin anlaşılması açısından önemli olduğunu, tarımsal sulamada kullanılan elektrik ihtiyacının karşılanmasının yanı sıra, Beypazarı'nda tavuk çiftlikleri ve soğuk hava depolarının çatıları için de proje yaptıklarını ve Beypazarı'nda Güneşten elektrik üretilmesi yönünde halkımızın bilinçlenmesine katkı sağladıklarını ifade ettiler. Saraç kardeşler, ''Elektrik faturalarının yüksek gelmesi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması amacıyla Beypazarı Kayabükü Köyüne kurduğumuz tesisin ilki Enerji Bakanlığı tarafından şahıs bazında onaylı, şebeke bağlantılı Türkiye’de ilk projedir. Güneş takip sistemli ve güneş enerjisi tesisi 1200 metrekare alan üzerine kurulu 5 m X 6.40 m ebatlarında 362 panelden oluşuyor. Yılda 135000 kWp elektrik üretiyor. Sabit ve sabit olmayan ve tarlada alan kaplamayan ve ekilebilir alanları işgal etmeyen ve tesisin kurulduğu alanda üretimi engellemeyen, arazi kaybına sebep olmayan sistem, tarla sahibinin yıllık elektrik tüketiminin % 60 ını karşılıyor. 2012 de kurduğumuz bu sisteme ilaveten Sistemi büyüttük. Mesut Demirarslan için kurulan Güneş enerji santralinin birincisinin 10 kWp kurulu gücünde olduğunu, ikincisinin 90 kWp kurulu gücünde ve yıllık elektrik üretim kapasitesinin 135.000 kWh civarında olduğunu belirterek tesiste her biri 250 W gücünde 360 adet güneş paneli kullanılmıştır'' dedi.

Tarla sahibinin yıllık tüketiminin 75000 kWh olduğu ve bu tüketimin % 100 ünü tarlaya kurulan 2 güneş takipli panel ve 362 sabit panel ile toplamda 364 panel sayesinde % 100’ünü karşıladığı bildirildi.

Tesis sahibi Mesut Demirarslan ise, 2012 yılında ilkini kurduğu tesisten verim aldığını, elektriği kullanmadıkları zamanlarda da devletin kendilerine ödeme yaptığını ifade etti. Tesisin yaklaşık ömrünün 30 yıl olduğu, 30 yıl boyunca da elektrik parası ödemeyecek bir sistem kurmayı hedeflediğini, elektrik şebekesine bağlantılı olması sebebiyle de ürettiği enerjinin fazlasını da 13.3 dolar sentten devletten geri alacağı, ürettiği elektrikten fazla kullanım olursa sadece aradaki farkı başkent elektriğe ödeyeceğini açıkladı.

Mesut Demirarslan, tesisini büyütme kararı aldığını, ancak müracaat aşamasında alınan izinlerin, gerekse tesisin projelerinin devletten onaylatılmasının bir- bir buçuk yıl aldığını, bununla birlikte tesisin kurulumunun bir ay gibi kısa bir sürede tamamladıklarını ifade etti. Demirarslan devlet desteği için müracaat ettiğini ancak ziraat Bankasından bu desteğin kendisine verilmediği ve büyüttüğü tesisin tamamını kendi öze sermayesi ile yaptığını ve 320 bin TL’ya kurulduğunu,  tarımsal sulama faaliyetleri kapsamında yıllık 300.000 kWh elektrik tükettiklerini ve kurmuş olduğu bu tesisle elektrik ihtiyacının yarısını karşılayacağını ifade ederek, tesisini üçüncü bir defa büyütmek istediğini söyledi. Demirarslan elektrik ihtiyacının tamamını güneşten karşılamak istediğini bunun için de devletten para değil prosüdürlerin kolaylaştırılmasını talep etti. Bu aşamada tesisini büyütmek istese de Beypazarı trafo merkezinde güneş için ayrılmış kapasitenin tamamen dolduğunu ve bu nedenle de yeni bir müracaat yapamadığını ifade eden Mesut Demirarlan, trafo merkezlerinde tarımsal sulama için kullanılan elektrik enerjisine yönelik özel kapasitelerin ayrılmasını dile getirdi.


Etiketler: Tarımsal sulamada güneş enerjisi ile organik elektrik üretimi dönemi.

Diğer TARIM haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir