kizilay_banner_728X090

Vatandaşlarımız yurtdışında en çok Irak’ta geceleme yaptı

Vatandaşlarımız yurtdışında en çok Irak’ta geceleme yaptı
TÜİK, Turizm İstatistikleri, 2015 ve Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) verilerine göre Vatandaşlarımız yurtdışında en çok Irak’ta geceleme yaptı17.02.2016 17:26
Vatandaşlarımız 2015 yılında en çok gecelemeyi Irak’ta yaparken, bunu sırasıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Suudi Arabistan ve Almanya’da yapılan gecelemeler takip etti. Irak’a giden vatandaşlarımız en çok iş amaçlı ziyaret yaptı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne en çok gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler amacıyla, Suudi Arabistan’a umre/hac amacıyla, Almanya’ya akraba ve arkadaş ziyareti amacıyla gidildi.

Yurtdışına, en fazla İstanbul ilinde ikamet eden vatandaşlarımız (%28,8) çıktı. İstanbul’u %7,5 pay ile İzmir ili, %6,6 pay ile Ankara ili takip etti.

Yurtdışına giden vatandaşların %51,4’ü havayolu, %42,3’ü karayolu, %6,3’ü ise deniz ve demiryolunu kullandı.

Vatandaşlarımız yurtdışındaki harcamalarının önemli bir kısmını kişisel harcama olarak (%83,7) yaparken, %16,3’lük kısmını paket tur harcaması şeklinde gerçekleştirdi.

Yurtdışı seyahatini kişisel olarak organize eden vatandaşlarımızın ortalama harcaması 604 dolar iken, seyahatini paket turla organize edenlerin ortalama harcaması 818 dolar olarak gerçekleşti. Yurtdışını ziyaret eden vatandaşların toplamda kişi başı ortalama harcaması 651 dolar oldu.

Dünya Turizm Örgütü (UNWTO)’nun verilerine göre 2014 yılında yurtdışında en fazla harcama yapan ziyaretçiler sırasıyla Çin, ABD ve Almanya vatandaşları olurken, vatandaşlarımız yurtdışında 5,5 milyar dolar harcama yaptı.


Etiketler: Vatandaşlarımız yurtdışında en çok Irak’ta geceleme yaptı

Diğer TURİZM haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir