kizilay_banner_728X090

2 bacağı kesik hayata tutunuyor

2 bacağı kesik hayata tutunuyor
İki bacağıda kesik olan İsmail Ünlü Motorlu Tekerlekli Sandalyesinde bardakta mısır satarak hayata tutunuyor.16.11.2015 20:31
Ankara’nın tarihi turistik ilçesi Beypazarı’nda Trafik kazası sonucu 2007-2008 yıllarında iki bacağıda kesilen İsmil Ünlü (45) isimli vatandaş Bardakta mısır satarak hem evine bakıyor hem de hayata tutunuyor.

1993 yılında trafik kazası geçiren iki bacağı kazada darbe gören ana ve kılcal damarlardaki tıkanma nedeniyle 2007-2008 yıllarında 2 ayrı ameliyatla 2 bacağıda kesilen 43 yaşında evli ve 2 çocuk babası İsmail Ünlü 2 yıl evinden çıkamadı. Hayata küsen İsmail Ünlü bir arkadaşının ikazı ile sokağa çıkarak hayata tutunmaya başladı, vazgeçmedi ve evini geçindirmeye başladı.

Kazadan sonra evinin geçimini kendisinden 2 yaş küçük eşi Gülender Ünlü’nün (43) sağladığını belirten İsmail Ünlü, Beypazarı Hıdırlık Tepe’de belediyenin göstermiş olduğu yerde eşinin tezgah kurarak, tarhana, erişte satarak evinin geçimini sağladığını belirterek ‘’ben ayağım kesildikten sonra 2007 den 2009 yılına kadar evden dışarı hiç çıkmadım. Gün yüzü görmedim. Bir gün balkona çıktım. Yoldan geçen arkadaşım ‘hayata neden küstün, sende tekerlekli sandalye ile gez, hayata küsülür mü?’ dedi. Bu ikaz üzerine sokağa çıktım. Hıdırlık tepede tezgahta evimin geçimini sağlayan eşimin yanında durdum, ona destek olmaya çalıştım. 2014 yılında Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan ilçenin Atatürk Parkı yanı, İrfan Gümüşel Caddesi yaya yolu üzerinde yer göstererek tarhana, baharat, bitki çayı tezgahı tahsis etti. Ben bu tezgah ile hayata daha sağlam tutunmaya başladım. Mısır Tezgahı kurdum. Bardakta mısır satarak evimin geçimini sağlamaya başladım. Yaklaşık 2 senedir tezgahımın başında evimi geçindiriyorum. Eşim de bana destek oluyor. Kızımı kaza geçirmeden önce evlendirmiştim. Şimdi evde 24 yaşında bekar bir oğlum ve eşim var. Evime bakacak parayı kazanıyorum. Şükrediyorum. 2 bacağım yok ama hayat devam ediyor. Şu an eşim ve çocuklarımla mutluyum’’ dedi.

Ünlü; ‘’kaza sonrasında ayağım kesildikten sonra bakım aylığı için 2 sefer müracaat ettim ama red cevabı geldi. Bakım aylığı bağlanmadı. Başka da bir gelirimiz yoktu. Eşim beni terk etmedi, evin bakımını üstlendi. İlk yıllar eve eşim baktı. 2 yıldır evime ben bakıyorum. Eşim de beni tezgahın başında yalnız bırakmıyor. Oda sürekli yanıma gelerek bana destek oluyor. Benim gibi olan arkadaşlar hayata küsmesinler. Hayat devam ediyor. Hayata tutunacak bir dal bulunur. Çaba ve gayret göstersinler. Hayat yaşamaya değer. Hayatı yaşanmaz hale getirmesinler. Bizim gibi engelli insanlar için boşvermek hayatı daha da zorlaştırıyor. Hayatı yaşanmaz kılıyor. Yaşamak ve hayatı güzelleştirmek için biraz gayret göstersinler her şey güzelleşiyor’’ dedi. 


Etiketler: 2 bacağı kesik hayata tutunuyor

Diğer YAŞAM haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir