kizilay_banner_728X090

  • Ana Sayfa
  • »
  • Beypazarı’nın güncel siyasi analizi

Beypazarı’nın güncel siyasi analizi


Geçtiğimiz aylarda M.Fikri Kanıvar muhasebe bürosunun camına Tayyip Erdoğan’ın resmi ile bu şarkı burada bitmez yazısını asmış ve Kanıvar Ak Partiye mi geçiyor? yorumlarına neden olmuştu. Kanıvar Ak Parti İlçe Başkanı Avni Erdoğan’dan davet aldığını Ankara’da bazı görüşmelerin yapıldığını doğrulamıştı. Ak Parti Ankara İl Başkanlığı basın sözcüsü Aydın Tufan köşe yazısında ‘’Fikri Kanıvar’ın Ak Partiye geçişine ramak kalmıştı. Sebebi Özalp’mi? Başkaları mı? Bilinmez ama olmadı. Oldurmadılar…’’ yazısı Kanıvar’ın Ak Partiye geçmesi ile ilgili bazı çalışmaların yapıldığını açığa vuruyor.
 
http://www.ayhaber.net/yazar.asp?yaziID=13353 internet adresinde Ak Parti Ankara İl Başkanlığı Basın sözcüsü Gazeteci Aydın Tufan’ın köşe yazısından bir alıntıyı yayınlıyoruz.
 
Bayramın üçüncü günü Bağımsız Beypazarı belediye Meclis Üyesi Fikri Kanıvar’ın genişletilmiş basın toplantısı vardı.
Mesleği gereği mali rakamlarla olduğu kadar siyasetle de arası iyi olan Kanıvar Beypazarı siyasetinde çok konuşulacak bir toplantı yaptı. Şöyle hafızalarımızı geriye doğru hatırlaması için yoklarsak AK Parti’den milletvekili aday adaylığı sonrası MHP’den Belediye Meclis Üyeliğine seçildi. Bu hatasını bir yıl sonra fark etmiş olacak ki MHP’de istifa etti. Belediye Meclisinde AK Parti’ye geçen Belediye Başkanı Cengiz Özalp’e hep kilit isim olarak dengelerde oyu ile destek verdi. İlçenin hayırına kararlarda AK Partili Belediye Meclis Üyesi gibi davrandı.
Bu stratejisi onu tekrar AK Parti’ye geçeceği şeklinde de yorumlandı.
Hatta geçişi bile mümkündü. Ramak kalmıştı…
Sebebi Özalp’mi ? Başkaları mı ? bilinmez, ama olmadı. Oldurmadılar…
Durum böyle olunca Fikri Kanıvar boş durmadı.
Gündem oluşturdu. Bayramda yaptığı basın açıklamasında da yerel seçimlerin gündemini bekledi. Yerel seçimlerin ilçe için milat olacağını iyi biliyordu.
Hedefinde belediyenin içini iyi bildiği için tabii ki Başkan Cengiz Özalp vardı.
 
Aydın Tufan’ın köşe yazısında yukarıdaki ifadelere yer veriliyor. Fikri Kanıvar Bayramın 3 ncü günü büyük basın toplantısı adı altında bir toplantı yaptı. Haberlerini yayınladık. Toplantıda hedefinde Beypazarı Belediye başkanı M.Cengiz Özalp vardı. Birde Ak Partinin içinde sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen 3-5 kişiden bahsetti. Kanıvar’ın kendi sözleri aynen şöyle; ‘’Ak partinin içinde sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen kişilere sesleniyorum. O konuşmayı sizlerde dinlediniz mi ve sayın başbakan “ Milletin iradesine ipotek konulamaz ipotek koymaya kalkanlar karşısında bizi bulur”  dediğinde  yaptığınız aklınıza gelip mahcup olmadınız mı?
Sayın ak parti ilçe başkanını da yanlış yönlendirip hata yaptırmayın.
Yerel ve ulusal basın aracılığı ile Sayın Başbakanımıza sesleniyorum siz 2023 - 2071 Türkiye sinden bahsederken Beypazarı’nda Ak partiliyim diye siyaset yapan birileri Genel merkezinde adını kullanarak halkın iradesine ipotek koyan 12 eylülcüler 28 şubatçılar gibi davranmaktadırlar. Bir postalları eksik bunların.’’
 
Kanıvar’ın açıklamalarından anlaşılacağı üzere Ak Parti kapıları Kanıvar’a kapanmış gibi. Kanıvar’da bu basın toplantısıyla Ak Partiye kapıları kapatmış gibi görünüyor. Basın toplantısında yapılan konuşmaların analizi yapıldığında Kanıvar sanki Bağımsız Belediye Başkan adaylığını açıklamış gibi. Konuşmasında net ifadeler yok bu yüzden sanki gibi diyoruz. MHP’de adaylık kapısı kapalı olan M.Fikri Kanıvar’ın son basın toplantısı konuşmalarının analizinde Ak Parti kapısınında kapandığı anlaşılıyor. Kanıvar’ın basın toplantısında söylediği aşağıdaki sözleri ile adaylığını da açıkladığı görülüyor.
 
Biz arkadaşlarımızla düzeni bozanları mağlup etmeye geliyoruz.
Biz arkadaşlarımızla Beypazarın’a hizmet etmeye geliyoruz
Biz arkadaşlarımızla Akif in tabiriyle gerektiğinde çiğnenmeyi göze alarak birlikte hakkı tutup kaldırmaya yola çıkıyoruz.
Biz arkadaşlarımızla önümüzdeki yerel seçimde tarih yazmaya geliyoruz.
 
Kanıvar bu sözleri ile kesin olarak aday olduğunu açıklamış oldu. Ama hangi partiden aday olacağını açıklamadı. Konu net değil. Ak Parti ve MHP’den aday olmayacağı veya olamadığı netleşti. Bağımsız’dan mı, yoksa başka bir partiden mi aday olacak merak konusu. Basın toplantısında bütün basın mensupları somut şeyler bekledi. Şok haber bekledi. Ama açıklamada herkesin bildiği şeyler açıklandı. Konuşmaların içine gizlenmiş yukarıda açılımı yapılan sözlerin dışında göze çarpan önemli bir açıklama olmadı. Aslında konuşmaların arasına gizlenmiş, net ifadeler olmayan cümlelerin içinde de açıklanmış, önemli sayılacak sözler yer aldı. Bu sözlerden biri Kanıvar’ın Beypazarı Belediye Başkanlığına adaylığını açıklaması. MHP ve Ak Partiden aday olmadığı/olamayacağı netleşti. 27 ekim de olursa seçime 1 sene, mart 2014 de olursa yaklaşık 15 ay var. Önümüzdeki günlerde M.Fikri Kanıvar’ın hangi partiden aday olacağı veya bağımsız aday olup olmayacağı da netleşir. Bizim kanaatimiz Kanıvar’ın bağımsız olarak Belediye Başkanlığına aday olacağı. 
 
Ak Partide görülen 3 aday adayı. Beypazarı Belediye Başkanı M.Cengiz Özalp, Ak Parti ilçe başkanı Avni Erdoğan, Uruş Belediye Başkanı Osman Karlıdağ.
M.Cengiz Özalp’in aday olması engellenirse yerine Tuncer Kaplan’ın aday adayı olarak adaylık için mücadeleye katılacağı da netleşmeye başladı. Beypazarı Belediye Başkanı M.Cengiz Özalp aday olacağını tarafımıza açıklamıştı. Adaylığını açıklayan haberimiz siteye düştüğünde bazı kişilerin hesaplarının da bozulduğunu biliyoruz. Hatta bazı internet sitelerinde Cengiz Özalp bu gücü kimden alıyor arkasında Melih Gökçek mi var gibi haberler de yapıldı. Anlaşılmayan bir konu Ak Partiye yakın internet sitelerinde yapıldı bu haber. İncelenmesi gereken bir konu olarak görüyoruz. Beypazarı Belediye Başkanlığı yapan seçilmiş bir kişinin tekrar adayım demesi neden sorun oluyor ben anlamış değilim.
Özalp’in adayım açıklamasından sonra anti propagandalar yayılmaya başladı. M.Cengiz Özalp aday olursa MHP daha kolay seçim alırmış. MHP Özalp’le zorlanmazmış. Şaşırdığım Ak Parti yönetiminde olanların ve yönetime yakın isimlerinde aynı söylemleri söylemeye başlaması. Seçim sürecine girilen seçim arefelerinde elbette hedefi olanlar anti propaganda üretecek. Çünkü herkes iktidara talip. Kimse iktidarı bırakmak istemeyecek. Ak Partiden aday adaylığına soyunanlarda, yıllardır Beypazarı’nı kale ilan etmeye çalışan MHP’de iktidara talip. Önlerindeki engel aşılmalı ki iktidar ellerinde olsun. Ama bilinmeyen bir konu var ki evdeki hesap çarşıya uymuyor. Beypazarı’nda halka rağmen seçim alınamıyor. Ak Partiden aday olacaklar bu gerçeği görmüyorlar. MHP’de bu anti propagandanın ters tepebileceğini düşünemiyor. MHP güçlü bir aday çıkartmak zorunda. Aday olabilecek kişiler içinde ismi geçenler Dr. Mehmet Çiftçi, Prof. Dr. Hamit Ayanoğlu, Yüksel Arslan, belki ilçe başkanı Ahmet Uzunoğlu, aday olmaya çalışan Özcan Sözütok. Bana göre Yüksel Arslan öne çıkması gereken isimlerden. Benim kanaatim bu adayların hiçbiri olmayacak. MHP’nin adayı kim olacakla ilgili kanatimizi de gelecek yazıma bırakıyorum.
CHP ilçe yönetimi de iyi çalışıyor. Yapılacak yerel seçimlerde mutlaka bir aday çıkartacakları biliniyor. Bu sefer çıkacak adaya CHP sahip çıkacak gibi. Geçmiş seçimlerde ciddi adaylar çıkmış ancak CHP tabanından yeterli oyu alamamıştı. Belki Ak Parti gelmesin düşüncesiyle oylar kaymıştı. Genç, dinamik ve çalışan bir yönetim bu sefer iddialı. Beypazarı yerel seçimleri için biz de varız diyorlar. Ciddi bir aday çıkartacaklar ve CHP tabanı bu çıkacak adayın arkasında duracaklar. Şu an görünen böyle. Yarın ne olacak hep beraber bekleyip göreceğiz. 
  • PAYLAŞ